Број 2873  сабота, 27 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

Презентација на резултати од археолошки истражувања

Во Музејот на Македонија на археолошка изложба која в недела ќе биде отворена во 12 часот, заводите и музеите од земјава ќе ги презентираат резултатите од археолошките истражувања реализирани во текот на 2008 година.

Ќе бидат изложени откриените материјали на локалитетите Скупи, Таор, Стоби, Стибера, Хераклеја, Плаошник, Енгелана, некрополите на Марвинци, Вардарски Рид, Цареви Кули, виничко Кале, Исарот - Штип, Баргала, кастелот кај Кожле и тетовско Кале. Изложбата е во организација на Владата, а ќе ја отвори премиерот Никола Груевски. (К.Б.)


Статијата е прочитана 264 пати.

Испрати коментар

Од: arhelogos
Датум: 27.12.2008 12:31:07
Otvaranjeto na izlozba vo nedela vo 12??Ova e samo uste4 eden dokaz sdka vo kulturata cvetaat skapani rozi, odnosno uste eden dokaz deka od kapitalnite proekti na vladata vo kulturata pod vodstvo na zabeganiot Kuzman se ednakvi na NULA. So eden zbor ova ja otslikuva generalnata sostojba vo kulturata vo mk. So kulturata rakovodat luge koi vo povekedeceniskoto rabotenje ne pokazale nikakvi rezultati, pa ottuka i ne moze da se ocekuva nisto drugo osven NULA. Vazni se samo parite sto ke se napikaat po djepovite.
Од: Dr. Stanoevski
Датум: 28.12.2008 11:52:27
ziveev izvesno vreme vo SAD i se trudev da gi sledam slucuvanjata vo Metropolitan Museum of Art, i sega se cudam sto ima vrska deka izlozbata se otvara vo nedela vo 12h.?? Uste poubavo ke mozat poveke lugje da go posetat

Најди! во Утрински
Култура
Собрани 148.000 денари од лицитација за ДСУ„Лазар Личеноски“
Дарко Башески е новиот директор на Филмски фонд
Доделени наградите на МЕСС за „Тапани во ноќта“
Никола Ристановски премиерно во „Дервишот и смртта“ во Белград
„Тритонус“ добитник на наградата на „Темплум“ за дебитантски ракопис