Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Спорт

Двегодишната сметка на Манчестер Сити, милијарда фунти

Џејмс Милнер го офици��ализира трансферот во Манчестер сити, а со неговиот потпис трошоците на богатите сопственици за две години надминаа една милијарда фунти.

Шеикот Мансур, чие однесување на фудбалскиот пазар Алекс Фергусон го спореди со камиказите, не застанува во своите настојувања од „граѓаните“ да направи најсилен клуб во земјата.

Нереалните суми кои неделно им се исплатуваат на играчите кои не се во самиот врв не се никаков проблем за Сити, па само за плати на играчите се потрошени 487,8 милиони фунти. За трансфери се потрошени 355 милиони, а иницијалниот трошок за купување на клубот изнесуваше 210 милиони фунти.

Кога на тоа ќе се додадат 20 милиони за обновување на стадионот, вкупните трошоци ја надминуваат неверојатната една милијарда фунти.

Ако е за утеха, Роберто Манчини изјави дека за ова лето купувањето заврши.


#
Статијата е прочитана 619 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Вердер убедлив против Сампдорија
На победа и во Унгарија
Надал, Ѓоковиќ и Федерер без проблеми во Синсинати
Александар Маленко му се враќа на пливањето
Валдано ја отвора распродажбата во Реал
Крај на сезоната за Енан
Во Милано признаваат
Работнички елиминиран од Миравци во Купот
Виталиј Кличко ќе ја брани титулата против Шенон Бригс
ФФМ ќе наградува пласман, повикот во репрезентација - 1.500 евра
Маскерано останува во Ливерпул