Број 3363  петок, 20 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Спорт

Во Милано признаваат: Можеби ќе го купиме Ибрахимовиќ

Ариедо Браида, спортскиот директор во Милано, ги заинтригира фановите на „росонерите“ со изјавата „Тешко е, но не и невозможно да го купиме Златан Ибрахимовиќ“.

Веќе подолго време траат медиумските шпекулации кои напаѓачот на Барселона го сместуваат во редовите на Милано, а таму сега и службено се изјаснија.

„Добро го познавам Ибрахимовиќ, тој е фантастичен фудбалер. Проблемот е во тоа што ние имаме тројца-четворица напаѓачи, а има само две или три места. Ако го доведеме него ќе мора некого да продадеме. Сега кога го реков тоа, ќе кажам дека можно е и неговото купување“, изјави Браида и додаде: „Се разбира, тоа не зависи само од нас, туку и од Барселона, а и од самиот фудбалер. Не е лесно да се купи, но не и невозможно“.

Минатото лето Ибрахимовиќ стигна од Интер во Барселона, а трансферот беше тежок околу 40 милиони фунти плус Ето како доплата, според важечкиот тригодишен договор, Ибра во Барселона заработува околу девет милиони фунти по сезона. Договорот му важи до 2014 година.


#
Статијата е прочитана 823 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Вердер убедлив против Сампдорија
На победа и во Унгарија
Надал, Ѓоковиќ и Федерер без проблеми во Синсинати
Александар Маленко му се враќа на пливањето
Валдано ја отвора распродажбата во Реал
Крај на сезоната за Енан
Работнички елиминиран од Миравци во Купот
Виталиј Кличко ќе ја брани титулата против Шенон Бригс
ФФМ ќе наградува пласман, повикот во репрезентација - 1.500 евра
Маскерано останува во Ливерпул
Двегодишната сметка на Манчестер Сити, милијарда фунти