Број 3376  понеделник, 06 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Жените и мажите вареа зрели смоквиВчера на ракометното игралиште во Гевгелија се одржа традиционалната „Смоквијада“ на која мажите и жените од овој крај рамноправно се натпреваруваа во варење слатко од зрели смокви. На 15 огништа, вкупно 30 натпреварувачи ги докажуваа своите вештини во подготовка на слатко од зрели смокви, карактеристични за гевгелиското поднебје и, воопшто, за југоисточниот регион. За најдобри беа прогласени Фроса Карашабанова и Ленче Урдинова од Богданци. Додека натпреварувачите го вареа слаткото, бројните посетители уживаа во солените и слатките специјалитети што ги подготвија готвачите од казината „Фламинго“ и „Аполонија“. И оваа четврта смоквијада се одржа во организација на здружението на граѓани „Тера“ од Гевгелија. (Е.П.)


#
Статијата е прочитана 805 пати.

Испрати коментар

Од: Itar Pejo
Датум: 06.09.2010 13:30:31
Golema nepravda e sto i na ovie luge ne im e dodelena nagrada za humanost.
Од: tomo
Датум: 06.09.2010 14:27:18
Pa neli so noviot evropski zakon ne smee varenje ajvar i smokvi so kjumbinja?

Најди! во Утрински
Политика
„Кинескиот ѕид“ споменик на урбанистичката мафија
Потонувањето на „Илинден“
Осомничениот за трикратното убиство заврши во Шутка
Три стипендии за студии на Кембриџ