Број 3086  вторник, 15 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Македонија

Почнува академската учебна година

На Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денес, две недели пред вообичаениот термин, официјално почнува новата академска година.

Оваа генерација бруцоши од сите факултети од најстариот државен Универзитет во спортската сала „Борис Трајковски“ ќе има заеднички свечена манифестација на која ќе ги запознаат со работата, церемонијално ќе бидат претставени деканите на факултетите, а на по неколку академици од секој факултет ќе им бидат врачени индексите, со што симболично ќе биде одбележан влезот во високото образование на оваа генерација студенти. Свечената церемонија, која ќе почне во 11 часот, ја организира Универзитетот, а на неа ќе говори ректорот, проф. д-р Велимир Стојковски. (П.Р.)

 


#
Статијата е прочитана 731 пати.

Испрати коментар

Од: Citatel
Датум: 15.09.2009 07:18:02
so sreka
Од: Ајван Доктор®
Датум: 15.09.2009 09:39:57
Убеден сум дека ректорот и деканите на факултетите издвоиле пари од нивниот џеб за ваквата скромна Претстава за Првачињата! Но и сигурен дека ќе процветаме со 85,998% запишани средношколци на „нашите“ факултети! Ни недостасува само акцијата „Диплома за секого“! Па... да видите после Сила и Моќќќ! :)Р

Најди! во Утрински
Македонија
„Дубина“ утре ќе го извлекува „Илинден“
До крајот на месецов сонце па дожд
Македонија првпат со претседавачка улога