Број 3086  вторник, 15 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Македонија

Македонија првпат со претседавачка улога

На 59. Регионалното собрание на Светската здравствена организација за Европскиот регион, што од вчера се одржува во Копенхаген и на кое ќе се избира нов директор, Македонија по 16-годишно членство првпат е избрана за претседавач со Постојаниот комитет, што претставува Управен одбор на оваа организација. Бидејќи се актуелни многу закани по здравјето на луѓето, се очекува нашето претседавање да ги постави во преден план здравствените приоритети на нашиот регион при креирањето на здравствените политика на СЗО за Европа. Дополнително ќе претставува и единствена можност за промоција на Македонија и активностите што ги презема Министерството за здравство. На годинашното Регионално собрание на СЗО за Европа, д-р Владимир Лазаревиќ, како претставник на Македонија во Постојаниот комитет на СЗО, е избран и за заменик-извршен претседател со Регионалното собрание. (Ј.Ј.)


#
Статијата е прочитана 643 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Македонија
„Дубина“ утре ќе го извлекува „Илинден“
До крајот на месецов сонце па дожд
Почнува академската учебна година