Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Култура

Прочитајте ја книгата „Јади, моли се, уживај“ пред да ја гледате Џулија Робертс

Американската писателка Елизабет Гилберт во 2006 година го напиша романот „Јади, моли се, уживај“, а веднаш потоа стана бестселер со кој се снимаше и истоимениот филм во кој главната улога ја толкува Џулија Робертс.

Кај нас книгата ја објави „Матица“ и бргу по објавувањето доживеа второ издание. Книгата на Гилберт изобилува со духовност, тага, емоции, но и хумор и забава. Станува збор за чудесно патешествие на авторката која по разводот кој тешко ќе го преброди, оди во Италија, па во Индија и на крај во Индонезија. Елизабет Гилберт од читателите беше прогласена за најдобар туристички водич, кој би го посакале доколку би се решиле за едно вакво патување. Книгата претставува совршен танц на зборови со прекрасно чувство на пријателска блискост.

„Јади, моли се, уживај“ остана најдолго врежана во срцата на читателите низ светот, а за 2010 година од книгата се очекува да го достигне својот зенит, како сценарио за високобуџетниот филм со исто име. Како што е најавено во соседството, есенва ќе може да се види премиерата на филмот, па најверојатно и македонската публика ќе има таква можност. (Н.П.)


#
Статијата е прочитана 943 пати.

Испрати коментар

Од: goki
Датум: 08.09.2010 14:07:36
sram da vi e! ima tolku novi makedonski naslovi koi zasluzuvaat vnimanie, a vie...
Од: sandra
Датум: 09.09.2010 13:21:37
goki ti se molam zar i knigite ke gi delime na nasi i nivni . mislam deka literaturata podrazbira dve etiketi- kvalietno i nekvalitetno bravo za tekstot

Најди! во Утрински
Култура
„Струшка музичка есен“ по 35. пат
Со Филмскиот фонд добивме само хаос
Изложбата „CO2
„Храпешко“ на Ермис Лафазановски објавен на хрватски јазик