Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Култура

Изложбата „CO2: бесконечноста на Брисел“ е духот на Брисел

Во НУБ „Свети Климент Охридски“ во Скопје вчера беше отворена изложба на фотографии насловена „СО2: бесконечноста на Брисел“, во рамки на програмата „Престој на уметници во Брисел“.

Изложбата на која се претставени фотографии на Франсоа Гофен, Истван Халас, Филип Хербе и Бернар Плосу, е подготве��а од НВО „Espace photographiye contretupe“.

Според белгискиот амбасадор во Македонија, Марк Микелсен, фотографиите се на четворица фотографи што имаат лична и субјективна визуелизација за Брисел.

Од фотографиите, како што рече директорот на Националната библиотека на Македонија, Миле Бошевски, може да се почувствува духот на Брисел. (К.Р.)


#
Статијата е прочитана 538 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
„Струшка музичка есен“ по 35. пат
Со Филмскиот фонд добивме само хаос
Прочитајте ја книгата „Јади, моли се, уживај“ пред да ја гледате Џулија Робертс
„Храпешко“ на Ермис Лафазановски објавен на хрватски јазик