Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Култура

„Храпешко“ на Ермис Лафазановски објавен на хрватски јазик

Во Загреб од печат излезе преводот на романот „Храпешко“ на Ермис Лафазановски на хрватски јазик. Книгата е издание на издавачката куќа „Нови Либер“, а преводот е на проф. Борислав Павловски. Романот е дел од библиотеката „Контекст“, чија уредувачка политика е да објавува рецентни дела од Јужнословенската, но и пошироката словенска прозна продукција, како и на тие дела кои поради комуникацискиот вакуум настанат во последните петнаесетина години не и се познати на пошироката хрватска публика. Овде веќе се објавени имиња како што се Давид Албахари, Горан Војновиќ, Владимир Пиштало и др.

Проф. Борислав Павловски е автор и на поговорот кон овој роман, во кој тој дава мошне ефектен приказ на состојбата во македонската книжевност од педесеттите години до денес со наслов „Приказна за македонскиот роман и вештините на Храпешко“.


#
Статијата е прочитана 522 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
„Струшка музичка есен“ по 35. пат
Со Филмскиот фонд добивме само хаос
Прочитајте ја книгата „Јади, моли се, уживај“ пред да ја гледате Џулија Робертс
Изложбата „CO2