Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Скопје

Атмосферска канализација на „Х. Т. Карпош“

Градските власти ја започнаа изградбата на атмосферската канализација на улицата „Христијан Тодоровски-Карпош“ во општината Чаир. Во следните два месеца градежните работи ќе се одвиваат на потегот од раскрсницата со улицата „Босна и Херцеговина“ до паркот во населбата Чаир, во должина од 550 метри. Новата ка��ализација ќе ги одвои фекалните и атмосферските води во два посебни колектора. Постојниот колектор во иднина ќе ги прибира само фекалните, а новоизградениот само атмосферските води.

„Со изградбата на новата канализација ќе се спречи поплавувањето на улицата што досега беше редовна појава при секој дожд, а на возачите и на пешаците ќе им се овозможи непречено движење по коловозот и по тротоарите“, рече градоначалникот Коце Трајановски.

Канализацијата, која ќе чини 8 милиони денари, ќе ја гради фирмата „Енергомонт“ од Скопје, а ќе се финансира од буџетите на Градот Скопје и Јавното претпријатие „Водовод и канализација“. (С.Н.)


#
Статијата е прочитана 641 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Скопје
Хаос во Поликлиниката „Јане Сандански“
Појадок за 2.000 скопјани на Камениот мост
Автобуски билети за лица над 62 години