Број 3368  четврток, 26 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Две битолски општини со комунално претпријатие

МОГИЛА - Општините Могила и Новаци регистрираа комунално претпријатие „Пела-хигиена“, кое во иднина ќе се грижи за јавната чистота.

„Реализацијата на оваа заедничка иницијатива ја остваривме преку проектот Форум на заедниците што го имплементира ФИООМ, а е со финансиска поддршка на швајцарската агенција за развој и соработка. Меѓуопштинското јавно комунално претпријатие ‘Пела-хигиена‘ е оформено и регистрирано. Наскоро очекуваме две специјални комунални возила за подигнување на сметот што ќе се исфрла во депонијата Мегленци“, изјави Славко Велевски, градоначалник на општина Могила.

За почеток општините Могила и Новаци вложија по еден милион денари, додека швајцарската агенција за развој и соработка обезбеди шест милиони денари. (МИА)


#
Статијата е прочитана 445 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Македонија
Берово подготвено да прими 30.000 гости
Туристичката населба Лагадин плива во ѓубре
Владата штеди на децата со посебни потреби