Број 3368  четврток, 26 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Берово подготвено да прими 30.000 гости

Иван Бојаџиски

ШТИП - Од денес, па до сабота, во Берово ќе се одвива традиционалниот фестивал „Етноплоштад“ исполнет со многу содржини. Ќе биде отворен со настапи на фолклорни ансамбли и исполнители, а ќе кулминира со традиционалниот курбан во дворот на црквата „Света Богородица“. Беровци го исчистија и го разубавија својот град во очекување на 30.000 гости од сите краишта на земјава.

Марин Демировски, претседател на организациониот одбор, вели дека потврда за учество на фестивалот „Етноплоштад“ добиле од сите порано најавени учесници. „На отворената сцена на нашиот плоштад ќе настапат над 200 фолклористи од десетина европски држави, но и о�� Бразил и од САД. Посетителите и проследувачи на фестивалот ќе имаат можност да уживаат во изведбите на самостојни уметници и групи што негуваат музика и автентичен фолклор од своето поднебје, како и стилизиран фолклор, сите форми на џез, фјужан и елекронска музика“, нагласува Демировски.

Меѓу учесниците се и македонската група „Монистра“, фолклорниот ансамбл „Карпати“ од Романија, групата „Џембабе“ од Словенија, нивната сонародничка Ксенија Вискет, Дебора Гарсија Кастано од Шпанија, Паола Бентон од Бразил и многу други. Во градскиот музеј ќе биде отворена изложба под наслов „Душата на Берово“ посветена на беровската чалгија, чии автори се Тимко Чичаковски и м-р Владимир Јаневски.

На плоштадот, но и на главната улица во центарот на Берово ќе бидат распослани традиционалните малешевски ракотворби што ги изработуваат жените од овој крај со векови не дозволувајќи тие никогаш да го загубат своето значење. Гостите ќе ја имаат можноста да вкусат и од еколошки чистите прехранбени производи.

„Работевме макотрпно и посветено на сите луѓе што ќе дојдат во Берово во наредните три ден�� да им обезбедиме уживање. Од убавата музика на народите од светот, преку прекрасните пејзажи на живописната Малешевија се' до гурманските специјалитети од производи што ги има само во нашиот еколошки рај. Секој што ќе дојде во Берово е добредојден и на секого ќе му биде посветено должното внимание“, изјави Демировски.

Во саботата, на 28 август, на верскиот празник Голема Богородица во беровската црква „Света Богородица“ илјадници граѓани ќе имаат можност да присуствуваат на традиционалниот курбан, кој има традиција од над половина век. Во околу сто казани ќе врие јагнешко месо, кое луѓето од Малешевијата го принесуваат како курбан заедно со пиперки, кромид и домати. На посетителите е само да си донесат прибор за јадење. Се' друго е тука, во дворот на црквата и во прекрасните зелени ливади околу неа.

Берово и Малешевијата во последните години направија многу за туристичката промоција на овој прекрасен крај, кој во минатото не го добиваше заслуженото внимание од државата. Овде веќе се изградени многу туристичко-угостителски капацитети, се градат и нови, се промовираа можностите на езерото и планината и сето тоа гарнирано со извонредниот шарм на беровци и малешевци за кои секој гостин е како дел од семејството.


#
Статијата е прочитана 2420 пати.

Испрати коментар

Од: Angelina K.
Датум: 26.08.2010 00:38:05
Не ми е јасно што ви значат тие ваши атеистички етикети и курбани. Кажете пристојно дека луѓето носат јагниња како дар традиционално за празникот на Успение на Пресвета Богородица, односно во беровскиот машки манастир ќе има трпеза за присутните гости. Нема курбан, значи, туку заедничко чествување на Богородица. Многу непопуларно и невкусно е еден прекрасен христијански празник да го именувате со незнабожечки термини. Можеби меѓу народот и има некои остатоци од дамнешните турски јазични влијанија, но здравата духовничка пракса на монашкото братство точно во тој манастир е толку добро прифатена и во Берово и ширум Македонија, што бесмислено е да ја маргинализирате токму единствената мистична димензија за сметка на некаков вам полесно поимлив сурогат. Инаку, голем поздрав до сите учесници и гости на беровската Етноград манифестација! Берово навистина има што исконско и оригинално да ви понуди. Да се видиме, значи, за Голема Богородица!
Од: Ohridjanec
Датум: 26.08.2010 02:17:26
Koga Berovo ce primi 30000 gosti baba ce rodi dete a makedonija ce bide vo NATO i EU
Од: МАКЕДОНИЈА ДА СЕ ПРЕТСТАВИ
Датум: 26.08.2010 07:56:20
Нека е со среќа. Да не испаднеме и таму бановина на сите страни српска музика срамота. До кога бе Македонија сами ја правиме бановина.
Од: Gorde
Датум: 26.08.2010 09:34:27
Epa Ohriganecu, Berovo sekoja godina prima i poveke gosti za praznikot, zosto sum tamu sekoja godina, taka da komentarot ne ti e na mesto.....
Од: Еделвајз ц’вти осамотен
Датум: 26.08.2010 13:37:10
Доста со српски песни.А каде е “ Чакам те да дојдеш?
Од: Дејан
Датум: 26.08.2010 14:55:08
До А.К. Во обредите содржината и формата се бараат малку подлабоко. Содржината е секогаш поархаична.

Најди! во Утрински
Македонија
Туристичката населба Лагадин плива во ѓубре
Две битолски општини со комунално претпријатие
Владата штеди на децата со посебни потреби