Број 3376  понеделник, 06 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
На прво место

Македонија нема да ја поддржи Србија во ОН

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, најави дека не би требало да се очекува Македонија да ја поддржи нацрт-резолуцијата на Србија во Обединетите нации. Во интервјуто за Радио Слободна Европа, Милошоски изјави дека Македонија се води од три постулати во однос на ова прашање. Првиот е дека Македонија има воспоставено дипломатски односи со Приштина, исто како што имаме дипломатски односи со Белград. Вториот дел е тоа што признавањето на Косово беше во координација како чекор со Црна Гора и сега имаме, исто така, координација во однос на нацрт-резолуцијата на Србија. Третиот е мислењето на Меѓународниот суд во Хаг.

„Сите овие параметри ни се помагатели за процена како ќе гласаме и сметам дека, според нив, не би требало да се очекува Македонија да ја поддржи нацрт-резолуцијата на Србија, затоа што таа не ја апсолвира реалноста која произлегува од овие претходни параметри и во тој контекст сметам дека со координацијата со Црна Гора ќе имаме заедничка позиција во Њујорк“, изјави министерот Милошоски за Радио Слободна Европа. (Д.Р.)


#
Статијата е прочитана 918 пати.

Испрати коментар

Од: jovan
Датум: 06.09.2010 12:44:34
Znaci? Protiv ili vozdrzao? Za podrska znaeme deka ne e logicno da dademe, i toa e vo red, no ostanuvaat uste dve opcii, od koj ednata isto taka ne e "bas preporacliva".

Најди! во Утрински
На прво место
„Kaтимерини“
Македонија меѓу најрелигиозните држави
Поселт не бил навреден од Црвенковски
Патриотизмот капитулира пред скапотијата