Број 3031  четврток, 09 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
 

Претходен број


Site Meter
Политика

СДУ: За идентитетот и јазикот не може да се преговара

Социјалдемократската унија (СДУ) по повод завчерашната изјава на медијаторот Метју Нимиц, во која, како што потсетуваат, тој вели дека не се преговара за идентитетот и за јазикот, смета дека е политичка манипулација од македонската политичка елита.

„СДУ веќе подолго време говори дека нема никаква опасност по идентитетот и јазикот и оти тоа е измислица на политичките елити само за да не го решаваат тоа прашање“, рече лидерот на СДУ, Лазар Еленовски, на вчерашната прес- конференција.

Тој потенцира дека партијата останува на ставот оти решавањето на прашањето за името е приоритетно за државата, а идентитетот и јазикот по дефиниција се категории за кои не може да се преговара. Еленовски оцени дека изјавата на Нимиц е класичен „нокдаун“ за политичките државни елити.

„Прашањето треба да се фокусира околу разликите за името и меѓународната употреба на меѓународното име на Република Македонија, смета Еленовски.

Сугестиите дадени од институтот „Евро-Балкан“ за лидерот на СДУ се изненадувачки и претставуваат враќање назад во решавањето на настанатиот спор околу името. (П.Р.)


Статијата е прочитана 457 пати.

Испрати коментар

Од: Игор
Датум: 08.07.2009 19:38:58
Читам насловов и се чудам кои се тие СДУ кога тоа Лазар Еленовски глуми партија. Колку членови му има партијата? 5?
Од: Trpe original
Датум: 09.07.2009 07:08:21
Igore-nema vrska kolku clenovi mu broi partijata-megjutoa imaat dosta interesen stav za imeto,za razlika od pomnogubrojnite SDSM i VMRO!!!Ovie 2 najgolemi partii ja donesoa drzavava vo KOMA!!!! Zatoa Igore,ne sekogas kvantitetot e podobar od kvalitetot.Na Makedonija i treba 3ta politicka opcija.Ne ni trebaat ni Grujovci niti Brankovci niti sonchogledi kako Petkovci i Andovci.Site gi docekavme i isprativme a Grujovcive uste gi trpime-rezultatite razocharuvacki,barem za narodot.
Од: rabotnik
Датум: 09.07.2009 09:08:58
ајдеее уште лазе еленовски став за името имал, оти веќе и тој решавачки фактор е на македонската политичка сцена... абе ај, со 5 гласа и желба за власт, надвор од парламент и влада, лесно е да се соли памет на сите... мислам дека он сам прво не се разбира што му значи изјавата па уште за СДСМ и ВМРО збори.. а он од каде дојде во вмровската влада... абе сите исти молери се...
Од: Чаталигу Паталигу
Датум: 09.07.2009 09:34:13
Точно! Нема врска! И онака дури кога ќе не јавнат се прашуваме: Колку се? ?!?!
Од: Kuzman
Датум: 09.07.2009 09:54:16
Ne bi trebalo da e potrebno da se diskutira za identitet i ime na jazik. No ete toa im e krajnata cel so site postapki dosega na grcija prema onie koi se identifikuvaat kako etnicki Makedonci, i zatoa Makedoncite se somnevaat vo kakov i da e dogovor i baraat grcija jasno da kazi deka nema poveke da gi omalovazuva i diskriminira onie koi se osekaat kako Makedonci po nacija. Sakaat garancija nikoj vo idnina, ako veke se dogovoruvaat, nikoj da nema pravo da rece toj covek ne e Makedonec i ne zbora Makedonski jazik. Makedonec da se znae od koja drzava doagja i Makedonski jazik kade se zbora. Makedoncite ednostavno baraat konecno prifakanje, koe se ceka veke poveke od 100 godini.

Најди! во Утрински
Политика
Пуштен автопатот од Прешево до Македонија
Екстерното препуштено на Државниот испитен центар?
Зошто се отвора случај и со „Макпетрол“?
Уставниот суд го „преслушува“ прислушувањето
Пратениците од власта молчат и гласаат