Број 3031  четврток, 09 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Пуштен автопатот од Прешево до Македонија

Премиерот на Србија, Мирко Цветковиќ, завчера ја пушти во сообраќај новата делница од автопатот Прешево-Левосој, кој е дел од Коридорот 10, кон границата со Македонија. Делницата што се градеше една година е долга 21,5 километри, а нејзината изградба чинеше 13,1 милиони евра.

Станува збор за објект од големо значење за меѓународниот сообраќај во Србија, со оглед на тоа што оваа сообраќајница е една од најоптоварените делници на Коридорот 10 низ Јужна Србија кон Македонија, преку која годишно минуваат околу шест милиони патници и повеќе од милион товарни возила. Со пуштањето во работа на овој автопат значително се скратува патувањето низ Србија кон Македонија.

Колкаво значење во Србија доби овој реализиран проект, најдобро говори присуството на речиси целата српска влада на свеченото предавање во употреба на новата делница. Тоа воопшто не зачудува ако се знае дека токму таа е дел од автопатот од Лесковац до македонската граница. Со нејзината целосна изградба и поврзувањето на веќе изграденото автопатско решение од Ниш до Белград драстично ќе се забрза патувањето кон најјужниот дел на Балканот, односно кон Грција.

Дотолку повеќе што во Србија во тек е и изградбата и на други делници од овој Паневропски коридор, како што се делниците Хоргош-Нови Сад, со должина од 108 километри, 47,5 километри обиколницата на Белград, како и делот од автопатот од Ниш до Димитровград. Вкупната вредност на сите овие проекти, кои се дел од Коридорот 10 во Србија, изнесува 1,72 милијарди евра. (Б.А.)


Статијата е прочитана 1019 пати.

Испрати коментар

Од: kole
Датум: 09.07.2009 07:57:16
ние пак не се замараме со градба на патишта... што ќе ни се... ама биле ископани??? Не е важно, важно ќе ги крстиме Алаксандар Големиот, Филип втори, Филип трети......................... што ли уште ќе дочека жална Македонија??????????????
Од: jas
Датум: 09.07.2009 15:54:51
abe srbi nizaedni vie ste skros rajat od umot, mi gradite ovde avtopat.abre naprajte si vosocen muzej, kupete si trokatni avtobusi, prokopajte okolu belagrad malce pa da vidite deka ne ste srbi ami meksikanci, pa naprajte si po nekoe spomenice ( na sekoj 30 metra po edno). ee sutraci edni trosite pari za avtopati.

Најди! во Утрински
Политика
Екстерното препуштено на Државниот испитен центар?
Зошто се отвора случај и со „Макпетрол“?
Уставниот суд го „преслушува“ прислушувањето
СДУ- За идентитетот и јазикот не може да се преговара
Пратениците од власта молчат и гласаат