Број 3080  понеделник, 07 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Забава

Маратон

Пешки од Битола до Скопје

Нашиот познат спортист и хуманист Емил Илиќ во чест на празникот 8 Септември, Денот на независноста на Р Македонија, ќе се обиде да реализира маратон во должина од 200 км, одејќи од Битола до Скопје.

Тој вчера во 16 часот тргна од центарот на Битола и до целта во Скопје ќе оди по маршрутата Прилеп, Росоман, Градско и Велес.

Овој напорен подвиг е пријавен и за Гинисови рекорди. Се очекува Илиќ да пристигне во Скопје на 8 септември, околу 16 часот, на плоштадот „Македонија“. На патот од Битола до Скопје тој ќе пешачи без одмор цели 48 часа.

 


#
Статијата е прочитана 955 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Забава
Го спасува бракот на Скарлет Јохансон
На викенд во Дубровник
Му рече „да“ на Вуди Ален
Сака да се облекува како принцеза