Број 3367  среда, 25 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Нов турски амбасадор во Македонија

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, вчера го прими новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Турција во нашата држава, Ѓурол Сокменсуер, кој ги предаде акредитивните писма за своето именување.

На средбата беше поздравен позитивниот и успешен развој на односите меѓу двете пријателски држави и воедно беше искажана заемна подготвеност за нивно натамошно унапре��ување во сите области од заеднички интерес, соопшти македонското МНР.

Амбасадорот Сокменсуер искажал задоволство од високото ниво на билатералната соработка меѓу Македонија и Турција. (МИА)


#
Статијата е прочитана 618 пати.

Испрати коментар

Од: Gafovi vo serija
Датум: 25.08.2010 02:30:14
Novoimenuvaniot stranski ambasador na ministerot za nadvoresni raboti na zemjata na priemot mu predava KOPII od akreditivnite pisma, a originalite gi predava na sefot na drzavata!
Од: kaktus
Датум: 25.08.2010 10:31:34
Што треба да значи ова? Дека Ѓорѓе, претседникот, немал време да го прими новиот турски амбасадор, па го пуштил кај милошевиќ?

Најди! во Утрински
Политика
Напукнува идилата Иванов - Груевски?
МРТ, сепак, наплатувала радиодифузна такса од куќните совети
Трибуналот не открива дали Тарчуловски ќе се сели
Француските ученици ќе учат од фотокопии
Антикорупционерите о��танаа без пари