Број 3367  среда, 25 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Антикорупционерите останаа без пари

Во ребалансираниот буџет се предвидени пари само до крајот на август

Катица Чангова

Владата силно го стегна ременот околу Антикорупциска комисија. Се' повеќе се зголемува притисокот врз работата на институцијата, која е конституирана за да ја лови корупцијата и да го открива криминалот првенствено во високите ешалони на власта. Кабинетот на Никола Груевски го постигнува тоа на два испробани начина.

Прво, со финансиски удар врз контото на комисионерите и со неизвесноста во исплатата на нивните хонорари. Антикорупциска комисија е оставена буквално без пари. Финансиските средства во ребалансираниот буџет не само што се драстично скратени туку не се предвидени за работењето до крајот на годината.

Второ, со законски удар што меѓу другото навлегува и во мандатот на членовите. Најновите измени на Законот за спречување на корупцијата што во првична верзија ги подготвило Министерството за правда, а ќе ги разгледува Владата во септември, не исклучуваат можност од разрешување на актуелниот комисиски состав.

„Пари има уште за овој месец. Последните четири месеци од годината ќе работиме за патриотизам“, изјави вчера за „Утрински весник“ првиот антикорупционер, Илми Селами, видно нерасположен и незадоволен од односот на извршната власт, која, очигледно, потврдува колку не ја цени важноста на нивната работа.

Антикорупциската комисија вчера се состана првпат по одморите и одржа се��ница на која, како што дознаваме, станало збор и за проблемите со пари. Со намалување на финансиите за 30 отсто, владејачката гарнитура се пресметува со антикорупционерите, кои по смената во раководството, почнаа сериозно да се занимаваат со незаконитостите во работењето на државните функционери, се слушнаа коментари од институцијата. Невладини организации, пак, неодамна се изјаснија дека Владата вака не само што се обидува да ја дисциплинира Антикорупциска и да ја спречи во успешното функционирање туку става до знаење дека борбата против корупцијата не е нејзин врвен приоритет.

Дали со најновите измени во антикорупциското законодавство, кои предвидуваат мандатот на членовите да трае четири години, наместо пет, Владата сака да ја контролира и да оствари влијание во Државната комисија за спречување на корупцијата? Ако биде прифатено решението со кое нови членови се избираат 90 дена пред стапување во сила на законот, или на 1 февруари 2011 година, тогаш станува јасно дека сегашниот тим од Антикорупциска ќе биде разрешен. Се поставува прашањето дали скратувањето на мандатот подразбира можност за внесување партиски послушници во Комисијата?

„Во новиот предлог има големи тенденции“, искоментира кусо шефот на Антикорупциска комисија, Илми Селами, не сакајќи да открие повеќе детали. Тој најави прес-конференција што ќе ја одржи во текот на утрешниот ден кога пошироко ќе образложи со кои проблеми се соочија антикорупционерите.

Јавноста се сеќава дека последната голема работа на антикорупционерите беше иницијативата за смена на директорот на Управата за спречување перење пари, Ване Цветанов, поради непочитување на законите во сферата на државните вработувања и поради пропусти во јавните набавки. Откако подолго време молчеше и не одговараше што ќе одлучи за предлогот, Владата во јули, сепак, ја прифати препораката од Државната комисија за спречување на корупцијата, разрешувајќи го Ване Цветанов од директорската позиција.

„Прифаќам, си давам оставка... но не поради Антикорупциска, туку поради вашата лицемерна политика и незаинтересираност за борба против вистинскиот криминал. Им се извинувам на сите пријатели, познаници, роднини, кои и јас заблуден и верувајќи Ви, сум ги донел во заблуда да го дадат својот глас за Вас“, напиша, меѓу другото, Цветанов во соопштението за јавноста во оставка директно обраќајќи му се премиерот Никола Груевски.


#
Статијата е прочитана 1413 пати.

Испрати коментар

Од: Vlage
Датум: 25.08.2010 01:14:40
Normalno e deka ke ostanat bez pari, zatoa sto ne igrat kako im sviri vlada. G-dine Iljmi, vreme e da se trgnes od vakvite prljavi igri dodeka ne si narusil svojot imidz, a i samiot znaes deka vo MO ima mnogu nepravilni raboti a poradi toa ne gi iznesuvas vistinite. Treba da iznesuvas nekoi vistini i od tamu, kakvi nepravilnosti ima pocevsi od ministerot, drz.sekreta(samobendisaniot) i do drugite rakovoditeli. Samo pravednosta pa ke ti skratat site pari do kraj na 2011 samo da ne iznesete na videlina drugi malverzacii. Razmisli kade si i do kade odis i ti i antikorupciskata....
Од: Mitre od dolnidupeni
Датум: 25.08.2010 07:28:45
Koj im e kriv koga go dignaa glasot...Dimovska si bese poslusnik i dobro i odese...A i sega dodusa se zamolknaa...Da ne gi pritiskaat???
Од: komentator
Датум: 25.08.2010 07:55:25
Намерата на премиерот е јасна .Но сиете овие чекори за да ја затрае антикорупциска зборува само едно: ПРИЗНАВА ДЕКА ВЛАСТА НА ЧЕЛО СО НЕГО Е ДЛАБОКО НАВЛЕЗЕНА ВО КОРУПЦИЈА !!!
Од: o xx ///
Датум: 25.08.2010 08:26:51
namaleteja platata za 30% i etevi pari za cela godina i ne morada bidite patrioti
Од: Mile
Датум: 25.08.2010 08:48:55
Dobro e sto ne ostanale bez glavi. So kriminalna Vlada ne se raboti taka kako sto tie pocnaa, so kameri i presovi. Se znae so kriminalci kako se postapuva.
Од: забеган.
Датум: 25.08.2010 08:49:57
Па нема да има пари за Анти корупциска.Кога им цепкат на ФАМИЛИЈАТА таму кај не им одговара.Важно за лавови и нови лопати има.
Од: јас
Датум: 25.08.2010 11:08:26
Стигна гајтан-ферманот од бладата !!! „ Они на мене ќе ми кажуеле како се работело ..Сега ќе им ја скратам платата, па ќе видат со кого се закачаат “.. Дечки од Антикорупциона , дали ова Ви е доволна опомена ?!

Најди! во Утрински
Политика
Напукнува идилата Иванов - Груевски?
МРТ, сепак, наплатувала радиодифузна такса од куќните совети
Трибуналот не открива дали Тарчуловски ќе се сели
Француските ученици ќе учат од фотокопии
Нов турски амбасадор во Македонија