Број 3078  петок, 04 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
На прво место

СДСМ го прозва МВР за панцирите

СДСМ обвини за скандалозни јавни набавки во Министерството за внатрешни работи поврзани со фирмата „Линк медија плус“, која, како што тврди опозиционата партија, била ангажирана за разновидни набавки во повеќе државни институции. Како што рече на прес-конференцијата партискиот портпарол, Емилијан Станковиќ, во март годинава фирмата склучила договор со МВР за 500 панцири, по цена од 1.400 евра за еден или околу 700.000 евра вкупно. При тоа, тој посочи дека има многу поевтини панцири, а управителот на „Линк медија плус“ во 2008 година имал кривична пријава од финансиската полиција за затајување данок.

„Набавката на 500 панцири МВР ја спровела во согласно со член 7 од Законот за јавни набавки и ја третира како класифицирана информација, но во исто време, во согласност со став 2 од истиот член, МВР е обврзано задолжително да ја извести Владата за набавката. Со други зборови, македонскиот премиер Никола Груевски мора да знаел за оваа набавка“, рече Станковиќ. Тој праша дали е точно дека од одлуката за набавка до изборот на најповолен понудувач поминале само седум, односно пет работни дена, и дали седиштето на фирмата „Линк медија плус“ е на иста адреса како и станот на еден од браќата Мијалкови и, ако е така, дали е тоа случајно совпаѓање.


#
Статијата е прочитана 742 пати.

Испрати коментар

Од: Kolo Diamantot
Датум: 04.09.2009 05:07:38
Sto mu e rabotata na SDSM nemaat druga rabota osven da kritikuvaat ama narodot gi znae i vopsto nese interesni samo gubat rejting pred narodot.
Од: pero
Датум: 04.09.2009 07:20:03
Kolo, ti ne si dijamant, tuku VMRO-vska RGJA koja ne moze da svati kako Grujo so Familijata go krade narodot... PO GLATA I KAPATA... ubavo e za ovoj narod, sam si gi izbra...
Од: девичанецот
Датум: 04.09.2009 08:09:58
Па нели е време да ја обелоденат својата економска програма? И јавно нека напишат во неа колку панцири и по која цена ќе купуваат. Или повторно Фрчко и неговата тајфа ќе ја инсталираат, па да си купуваат слики, коњи, наочари рејбан, па да го спонзорира МВР Скопскиот џез фестивал....формулари од ЗУС да купуваат, пасоши од ЗУС, а кутриот ЗУС, немал никогаш печатница. Ама знаел дебела провизија да пресметува.....Пури за фрчко..... Подобро би било за нивниот рејтинг да се фатат поозбилно нешто да предложат, а не на овој начин уште повеќе да си ги дезориентираат и онака малку останатите нивни симпатизери.
Од: Dejan
Датум: 04.09.2009 08:26:46
Pa ovaa firma poveke od dve godini "hara" po drzavnite institucii. "Specijalizirana" e za se i sesto ,i ja snabduva drzavava so se, od igla do lokomotiva, sto bi rekol nas narod. Baska sto sopstvenikot na firmava lani bil uapsen za zatajuvanje danok i perenje pari, no toa izgleda bilo "po greska". Dobro e sto barem nesto od nesto pocnuva da se razotkriva za kriminalot koj e pod kapata na MVR.
Од: henkok
Датум: 04.09.2009 09:22:39
Mi se dopadna komentarov od Pero do Kolo dijamantot: VMRO-ovska rgja :-)))))))))))))
Од: јас
Датум: 04.09.2009 10:56:26
Ме интересира едно , дали инспекторот кој ( очигледно по „грешка “ ) му „стегнал “ пријава на газдата на оваа фирма, која нема што не може да набави, летнал од работа или е ставен за чувар или чистач во дотичното министерство???
Од: Ти
Датум: 04.09.2009 11:30:18
@јас -Нееее! Најверојатно - Чуварот и Чистачот во дотичното министерство се поставени на Неговото Место!!! :)Р Тоа е Стил на „нашата“ Блада, кој води кон уникатен Регресивен напредок!
Од: Митко
Датум: 04.09.2009 13:43:13
Девичанец - секоја ти чест/каква празна тиква....
Од: Slucaen graganin
Датум: 04.09.2009 16:52:49
Se e slucajno be narode. "Slucajno" go uapsile lani za neplakanje danok, "slucajno" se na ista/slicna adresa so Mijalkov, "slucajno" gi dobiva site tenderi vo drzavava, "slucajno" se obogatil onaka uspat, i za na kraj zamislete slucajno ili ne za MVR bil kriv Frckovski bidejki kupil rej ban naocari i konji pred 15 godini. Slucajno(onaka uspat) samo da im kazeme na MVR deka za aferava okolu nabavkite ne e tema FRCKOVSKI tuku nivnata "slucajna" firma Link Media Plus. Dosta se pravdaat so Frckovski, Crvenkovski SDSM,(znaeme koj se i sto se tie) no eve doznavame(slucajno) pa koj se i oni. Beter bile, ni sram ni perde, lazenje do beskraj.
Од: REALEN SDSMOVEC
Датум: 04.09.2009 17:11:06
Ostavete gi samo ne gi kritikuvajte, so toa im ja otvarate ustata i im gi vrakate mislite za sliki te ,konjite, naocarite. Ako sme nova sdsm dajte koga veke ve izbravme nekoi resenija dost samo kritiki.Nikoj podobro ne znae da kritikuva od vlatceto,bicikliski. VLAST SE ZIMA VLAST NE SE DAVA.

Најди! во Утрински
На прво место
Јанкуловска го испитува ресорот на Јанакиески
Дебатата за службениците стана многу жестока