Број 3367  среда, 25 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Спорт

Признание за Соботковски

Еден од најдобрите македонски кик-боксери, балканскиот шампион во К-1б Нинослав Соботковски доби покана да настапи вечерва на големиот спектакл што ќе се одржи во Пула и на кој ќе учествуваат повеќе боксери од Хрватска, Србија, Австрија, Италија, Босна и Херцеговина. За првпат во својата куса, но богата кариера, младиот Соботковски нема да настапи во својата дисциплина К-1 во која се наоѓа на третото место на светската јуниорска ранг листа туку во бразилско џиу-џицу. За овој настап тој се подготвуваше во Белград под раководство на светскиот шампион Саша Миличевиќ.

По настапот во Пула Ниносав Соботковски ќе ги продолжи подготовките за големиот спектакл под назив „Ноќта на хероите“ што ќе се одржат во салата „Борис Трајковски“ на 8 септември.

Ќе настапат десетина најдобри боксери од Србија, Хрватска, Бугарија, Холандија и од Македонија. Тоа ќе биде и генерална проба, не само за Соботковски туку и за најдобрите кик боксери од Македонија пред настапот на Европското првенство што ќе се одржи од 25 до 30 октомври во Баку во Азербејџан. (М.М.)


#
Статијата е прочитана 254 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Британија потопена во Скопје
Рибери најплатен во Бундеслига
Вардар службено го загуби мечот со Хоризонт
Вознијацки за четири часа славеше двапати
Мозли