Број 3367  среда, 25 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Спорт

Мозли: На Ферари треба да му се одземат бодови

Бившиот претседател на ФИА, Макс Мозли, изјави дека Советот на светскиот мотоспорт (ВМСЦ) треба да му одземе бодови на Ферари поради случувањата на трката за Големата награда на Германија.

ВМСЦ во септември ќе ги сослуша челниците на Ферари и ќе решава за евентуалната казна откако пресуди дека италијанскиот тим му нареди на Фелипе Маса за време на трката да забави за да го помине клупскиот кол��га Фернандо Алонсо.

Шпанецот на тој начин победи, а Ферари беше казнет со 100.000 долари.

„Мислам дека и на Алонсо и на Маса треба да им се одземат бодовите што ги освоија во Хокенхајм, како и на Ферари во поредокот на конструкторите. Не сакам да препорачувам казни, но тие треба да се казнат од спортски аспект, а не само парично“, рече Мозли.


#
Статијата е прочитана 356 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Британија потопена во Скопје
Рибери најплатен во Бундеслига
Вардар службено го загуби мечот со Хоризонт
Вознијацки за четири часа славеше двапати
Признание за Соботковски