Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Кина сака да стане петти инвеститор во светот

Кина планира во текот на годинава да стигне до петтото место во светот според обемот на директни инвестиции во други земји, се наведува во документ на кинеското Министерство за трговија, чии делови објавува весникот „Чајна дејли“. Според прогнозите на Министерството, во текот на оваа година Кина би требало во странство да инвестира 56 милијарди долари, со што на листата на најголеми глобални странски инвеститори би се поместила од 12. на петтото место. Во последните осум години обемот на директни кинески инвестиции во странство е зголемен за 50 проценти. Раст на инвестициите е регистриран дури и за време на кризата во текот на минатата година, со што на кинеските компании лани отпаднале 5,1 отсто од вкупните странски инвестиции, кои изнесуваа 1,1 трилиони долари. (МИА)


#
Статијата е прочитана 657 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Грозјето по лански цени, протестите прекинати
Долговите на државата се трупаат
Трговскиот дефицит 1,1 млрд. долари
СДСМ
Цената на лебот нема да расте, уверуваат мелничарите
Германците бараат поголеми плати
Уни банка ги намали ратите за „виза“ и за „мастер“