Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Долговите на државата се трупаат

Соња Маџовска

Владата не открива колку му должи на стопанството, бидејќи секој ден се менувала сумата, ама секој месец расте и долгот на државата кон банките и другите домашни инвеститори.

Министерството за финансии не се откажува од својата зависност секој месец да издава државни записи. Денеска повторно ��е се одржат две нови аукции на кои Владата преку шестмесечни државни записи, денарски и девизни, ќе се обиде да собере вкупно 44,4 милиони евра. Министерството за финансии денеска ќе мора да врати 32,2 милиона евра, врз основа на достасани за исплата на хартии од вредност. Ова значи дека Финансии не бара само да ги врати старите долгови, туку на Владата и' се потребни пари и за други трошоци.

Новина е што каматата е малку пониска. За записите со девизна клаузула таа изнесува 4,4 отсто, а за денарските записи каматата е 4,7 отсто. Министерството очигледно морало да реагира, бидејќи од последната аукција одржана на 3 август каматата беше 4,7 и 5 отсто, а Народна банка на Македонија ја намали референтната каматна стапка од 5 на 4,5 отсто. Сепак, каматата за денарските записи и овој пат е повисока од основната камата.

За експертите главен проблем не е тоа што се задолжува државата, туку за што се трошат парите.

„Во овој момент нема доволен прилив во буџетот за да се покријат јавните расходи. А Владата мора да најде пари за да ги извршува основните функции, но тие не се градење на споменици, туку функциони��ање на здравството, образованието, администрацијата. Одредена квота на државни хартии од вредност треба да има, но јас сум против тоа да има два ист тип записи, благајнички и државни. Паметни земји ги интегрираат овие записи. Од друга страна, тоа што НБМ само ја спушта каматата, а ја остава на високо ниво задолжителната резерва, покажува дека се плаши од разгорување на увозната компонента. И државата не е дисциплинирана и таа своето трошење го насочува кон увоз, се лие во Фиренца, на пример. А дома има многу неплатени обврски“, вели професорот Мирољуб Шукаров.

Овој тренд на постојано задолжување покажува дека откако Владата се обиде и виде дека на меѓународните пазари на пари нема евтини заеми, таа е насочена само кон домашниот пазар. Но, тоа покажува дека Владата останува глува и за апелите на стопанството, да запре со задолжувањето дома за да остави повеќе пари за нив.

И за разлика од Македонија, во речиси сите земји од регионот владите ги послушале молбите на бизнисот и закочиле со задолжувањата на домашните пазари, па од почетокот на кризата средства бараат на меѓународните пазари. Тоа е случај со Хрватска, Словенија и со Црна Гора, а единствен исклучок е Србија, каде што владата се задолжува без контрола и со огромни камати.


#
Статијата е прочитана 1234 пати.

Испрати коментар

Од: kiki
Датум: 07.09.2010 15:16:51
Nevideno igranje majtap so Narodot.Javete se vo Ministerstvoto za finansii oni ke vi kazat.Ministerot za finansii ne kazuva kolku pari se dolzat bilo promenliva kategorija.Vo bilo koja drzava za ovaa rabota letaat ministri a i celi vladi.Ama eden den ke se doznae

Најди! во Утрински
Економија
Грозјето по лански цени, протестите прекинати
Трговскиот дефицит 1,1 млрд. долари
СДСМ
Цената на лебот нема да расте, уверуваат мелничарите
Германците бараат поголеми плати
Уни банка ги намали ратите за „виза“ и за „мастер“
Кина сака да стане петти инвеститор во светот