Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Хроника

Распит за убиството на „тигарот“ Марковски

Под големо обезбедување на специјалните полициски сили, вчера во скопскиот Основен суд Скопје 1 продолжи судењето на обвинетите за убиството на припадникот на единицата „Тигар“, Зоран Марковски. Имено, бројните полициски сили биле повикани, наводно, заради заштита на заштитените сведоци кои требаше да сведочат за настанот за кој се случи на 3 јануари минатата година. Со оглед на деликатноста на настанот, судот на вчерашното рочиште не дозволи присуство на новинари.

За сторени кривични дела убиство и злосторничко здружување, Јавното обвинителство ги товари Харун Алију-Кушо (38), Исмаил Аќеми-Тиха (26), недостапниот за органите на прогон Башким Бајрами (30) и полицаецот Беким Дарлишта (31), сите од Скопје. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 441 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Хроника
Двајца градски функционери во притвор поради барање за донација
На студентите им се суди оти викале на скопскиот плоштад
Убиен радовишанец, осомничени сопругата и синовите
Притвор за осуммина во акцијата „Канис“
Тешко повреден работник во „Бањани“