Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Хроника

Тешко повреден работник во „Бањани“

Педесет и тригодишен работник во рудникот „Бањани“, кај Скопје, се здобил со тешки повреди и неговиот живот е во опасност. Според МВР, несреќата во рудникот се случила завчера околу 14 часот, кога Ж.К. (59) изгубил контрола врз градежната машина што ја управувал и удрил во заштитната метална ограда на локалниот пат, по што дошло до превртување. Работникот В.Ќ. (53), кој седел во корпата, паднал пред машината, која го потиснала и му ја пресекла десната нога. Веднаш бил транспортиран во Ургентниот центар и се наоѓа во животна опасност.

Во четвртокот се случила уште една несреќа, во која тешко бил повреден работник на стадионот „Филип Втори“ во Скопје. На 28-годишниот работник му паднала штица и го повредила. (Г.А.)


Статијата е прочитана 182 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Хроника
Двајца градски функционери во притвор поради барање за донација
На студентите им се суди оти викале на скопскиот плоштад
Убиен радовишанец, осомничени сопругата и синовите
Притвор за осуммина во акцијата „Канис“
Распит за убиството на „тигарот“ Марковски