Број 3027  сабота, 04 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Хроника

Притвор за осуммина во акцијата „Канис“

Од дваесетемина приведени во акцијата „Канис“, дури осуммина, по даден одбрана пред истражен судија, завршија во првитвор. За еден од осомничените судот донесе решение за мерка куќен притвор, а тројца се пуштени да се бранат од слобода со претходно обезбедување на нивните патни исправи. Имено, овие тројца осомничени во шверцот на мигранти се јавуваат како возачи на Кинезите кои требало да бидат прошверцувани во Грација.

Самиот распит траеше повеќе од 13 часа, а некаде по 22 часот, во четвртокот, истражниот судија го донесе и финалното решение за осомничените за шверц на мигранти и за организирање група и поттикнување на извршување на делата трговија со луѓе и шверц на мигранти.

Од МВР и вчера стигна потврда дека осомничените со шверц на мигранти од Кина се занимавале од ноември минатата до мај оваа година и дека во овој период биле организирани 11 транспорти на мигранти, односно биле прошверцувани 35 Кинези. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 511 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Хроника
Двајца градски функционери во притвор поради барање за донација
На студентите им се суди оти викале на скопскиот плоштад
Убиен радовишанец, осомничени сопругата и синовите
Тешко повреден работник во „Бањани“
Распит за убиството на „тигарот“ Марковски