Број 3031  четврток, 09 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

За 300 евра паѓа цената на зелениот картон?

За дури 300 евра има шанси да падне цената на зелениот картон, но само за транспортерите извозници, неофицијално дознава „Утрински весник“ од владини извори. Ова точка била на дневен ред на завчерашната владина седница, но, сепак, е преместена за наредната недела.

Владата треба да одлучува по предлогот, подготвен од Министерството за финансии. Оваа информација со нетрпение ја очекуваат камионџиите, кои веќе неколку месеци бараат укинување на осигурувањето од автоодговорност. Тие го бараат тоа како дел од антикризните мерки кои Владата треба да ги преземе за да им се намалат трошоците на работење. За ова веќе неколку месеци се преговараше и се правеа анализи заедно со Националното биро за осигурување.

Ставка за осигурување од автоодговорност што се плаќа при регистрација на возилата, лани претрпе промени, тогаш имаше намалување кај сите видови на овој тип осигурувања за околу 30 отсто. Сега се оди на варијантата повторно да дојде до нејзино намалување, но во овој случај тоа би важело само за транспортерите, а не и за граѓаните кои патуваат во странство. Едногодишен зелен картон за камиони и автобуси во земјава чини 27.500 денари, со тоа што за приколка се доплаќаат околу 9.500 денари. (С.М.)


Статијата е прочитана 1913 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Економија
За микрофинансирање во ЕУ - 100 милиони евра
На ХЕЦ „Чебрен“ и „Галиште“ ќе почекаме уште неколку години
Парите од еврообврзницата ќе отидат за плати
Експертите ја критикуваат владината политика
На Берзата обврзниците поинтересни од акциите