Број 3031  четврток, 09 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Експертите ја критикуваат владината политика

Намалување на фискалните трошења, како и заштеда на некои владини расходи, заради задржување на одредени работни места во реалниот сектор, треба да бидат одговор на Владата за актуелната криза, препорачуваат странските експерти. Џозеф Брада, професор од Државниот универзитет на Аризона, кризата во Македонија ја гледа како стресна ситуација и не сака да дава конкретни предлози како може да се влијае врз неа. Тој порача дека сепак треба да се види кои се можностите за раст и за влез во ЕУ. Според Брада, потребно е да се обезбеди фискален баланс и надворешна рамнотежа и да се дејствува на итен и сериозен начин. „Постојат ресурси кои и' стојат на располагање на Владата, како што се задолжувањата во странство, па и во Меѓународниот монетарен фонд“, рече Брада за време на промовирањето на студијата „Приближување кон ЕУ: предизвици и можности“.

Оваа студија критикува многу случувања во македонската економија и заради приближување кон ЕУ, препорачува зголемување на приходите, домашните и странските инвестиции. Студијата става посебен акцент на потребата за зголемување на цената на енергијата, на јавните услуги, примена на прудентна макроекономска политика со реформи насочени кон бизнисот.

Според министерот за финансии Трајко Славески, целта на студијата е да се погледне патот кон ЕУ на последните земји што се приклучија на Унијата и ако може однапред да се види и прифати нешто.

„Македонија нема проблем со акцептирањето на стандардите, но прашање е како да стигнеме до тие стандарди? Сепак, тој процес носи низа предизвици од аспект на монетарната, фискалната политика, како и за девизниот курс“, истакна Славески, според кој буџетскиот дефицит и девизните резерви треба да се користат токму за надминување на последиците кои што настануваат од екстерниот шок, како што е кризата. „Земјата што ќе оцени дека сака одговорно да се справи со еден ваков екстерен шок не треба да го прифати принципот на мизерување додека не поминат последиците од тој шок“, изјави Славески.

Тој додаде дека предизвикот на економската политика е однапред да ги определи приоритетите со цел да не дојде до некои трошења што можеле да се одложат или да се откажат целосно. „Тоа значи дека можеме да загубиме дел од девизните резерви, тие затоа служат, не се за да стојат и сите да ги гледаме, следиме и да се радуваме на нив. Резервите, како и во секое домаќинство, се користат во услови на нужна потреба“, вели Славески, според кого дел од буџетскиот дефицит се должи поради откажувањето од наплатата на данокот на добивка, како и поради значителниот пад на ДДВ на увезената стока. (А.С.)


Статијата е прочитана 618 пати.

Испрати коментар

Од: mitko bi go izbricil ovoj brada
Датум: 09.07.2009 04:58:08
Dobro sto Grujo go izbaci na kloci ovoj Trajce, pa sega site eksperti ke moze direktno da kontaktiraat go glavniot umotvorec na stopanskite reformi na VMRO Stavre-kumot. Stavre-kumot ubavo ke im objasni deka vo Makedonija se e super i ne sto e se tuka super tuku nie duri uspevame da im dademe finansiska podrska na nasite sojuznici SAD. Na zalost ova sto ke go obrazlozam ne e stos, tuku jadnata realna vistina na ovaa nasa napatena zemja Makedonija. Imeno, so isplatata na hipotekarnite krediti na nekoi nasi ministri (minati i segasni) kako Taskovic, Samak i Stavre kumot. od sredstavata na budjetot na RM nie direktno im pomagame na Amerikancite vo nivnata borba protiv "toxic assets". Koga ke go cue ova Brada ke mu padnat site vlakna od bradata.
Од: Trpe original
Датум: 09.07.2009 07:24:17
Nema AIR niti od vladinata(anti) politika niti pak od ovie stranski ekonomski "MESII".Taman rabota uste da poskapat cenite na strujata,javniot servis itn.Duri togas narodot ke umira za jadenje.Za zal na ova malo parce zemja nema nitu bas eden asolen politichar so svoe JAS koj ke ja povede nacijata kon podobra idnina i prosperitet.Nasive politicki "eksperti"makar toa bilo i za sadenje drvca se kokorat pred kameri a za sekoj neuspeh vinoven im e protivnickiot tabor.Taka bese i e vo ovie zaludno potrosheni 19 godini od makedonskata samostojnost.Site politicharcinja si treniraa politika i (osobeno biznis)dodeka narodot si trenira siromashtija!Nazdravje
Од: Ајван Доктор
Датум: 09.07.2009 10:31:56
„Македонија нема проблем со акцептирањето на стандардите“?!?! Ма, даајј... па МК има проблем со прифаќање ��а Стандарди од Сите Области. Живееме во зона каде нема правила ниту за животните услови, ниту за однесувањето, ниту за меѓусебната комуникација, а за другите области да не зборуваме!

Најди! во Утрински
Економија
За микрофинансирање во ЕУ - 100 милиони евра
За 300 евра паѓа цената на зелениот картон?
На ХЕЦ „Чебрен“ и „Галиште“ ќе почекаме уште неколку години
Парите од еврообврзницата ќе отидат за плати
На Берзата обврзниците поинтересни од акциите