Број 3031  четврток, 09 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Парите од еврообврзницата ќе отидат за плати

Славески не сакаше да прецизира колкав дел од 175 млн евра веднаш ќе бидат претворени во денари

Александрија Стевковска

На сметката на Владата вчера легнаа 175 милиони евра за издадената еврообврзница. Министерот за финансии, Трајко Славески, не сакаше да прецизира колкав дел од парите веднаш ќе бидат трансферирани во денари, со цел да се покријат тековните трошоци на Владата.

Остатокот од парите ќе бидат ставени на трезорската сметка во Народна банка на Македонија за постепено, по потреба, Владата да ги повлекува. Славески, сепак, посочи дека парите веднаш ќе се искористат за исплата на плати, што значи дека да не беа овие пари, државата немаше да може да изврши исплата на личните доходи на администрацијата. Тоа ќе го означеше и официјалниот банкрот на државава.

„Работа е на трезорот при Министерството за финансии да оцени, според потребите што се во тек, колку средства ќе се претворат во денари, со оглед на тоа дека моментно се исплаќаат плати, посебно во министерствата каде што има поголем број вработени. Токму затоа јас не би се фокусирал толку на прашањето колку моментно средства ќе се претворат во денари. Битно е дека девизите остануваат во Македонија“, изјави вчера министерот за финансии.

За него не е спорно надворешното задолжување по висока камата, иако постои можноста за внатрешно задолжување преку државните записи, за кои има голем интерес. Министерот Славески смета дека нема замена за подолгорочното надворешно задолжување.

„Домашното задолжување е краткорочно и капиталот во државата е ограничен колку и да го има. Владата не сака или сака само ограничено да ги користи ресурсите што му стојат на располагање на македонскиот финансиски систем и мислам дека дел од ова задолжување, ос��бено интересот на банките, е од краткорочен карактер. Не знаеме како банките би реагирале после неколку месеци, затоа што и тие се фокусирани на кратки рокови од 3 и 6 месеци. Токму затоа смета дека нема замена за подолгорочното надворешно задолжување“, изјави Славески, според кого Владата ја послушала јавноста, која инсистирала токму на ваков вид задолжување.

Втората еврообврзница во износ од 175 милиони евра државата ја издаде на 1 јули. Таа е со рок на достасување на три и пол години и купонска каматна стапка од 9,87 проценти годишно. Средствата се наменети за непречено финансирање на Буџетот и продолжување на реализацијата на проектите на Владата, а ќе придонесат и за зголемување на девизните резерви на земјава и зачувување на стабилноста на денарот.

Со издавањето на еврообврзницата, јавниот долг на Македонија, кој изнесува 1,721 милијарда евра, односно 25,9 отсто во однос на БДП, ќе се зголеми за 2,9 процентни поени, што е во согласност со Стратегијата за управување на јавниот долг од 2009 до 2011 година.

Еврообврзницата е откупена од инвеститори од Велика Британија (59,9 отсто), од Швајцарија (11,3 отсто), Бразил (8,6 отсто), Австрија (6,9 отсто), Данска (5,1 отсто), Германија (3,1 отсто), Грција (2,9 отсто), Бенелукс (1,5 отсто) и инвеститори од други земји со 0,7 отсто. Главни купувачи 35,8 отсто се друштва за управување со средства, 22,9 отсто се пензиски фондови, инвестициски фондови 18,6 отсто, приватни банки 10,8 отсто, банки 7,6 отсто, осигурителни фондови 3,4 отсто.


Статијата е прочитана 1108 пати.

Испрати коментар

Од: bitolcanec
Датум: 09.07.2009 00:29:12
Leleee abe i jas ucev ekonomija vo Prilep ama edna osnovna lekcija bese deka kredit za plata koga ke se zeme vo firma znaci taa e veke propadnata firma. Ako ovie pari odat kako sto velite nie sme BLUZ BANKROT,...........blazesi ni.
Од: ја
Датум: 09.07.2009 01:22:49
Нормално долгорочни кредити зашто нив друга власт ќе ги враќа.И пак овие ќе им чинат а тие не.Некој макотрпно ќе ја полни државната каса а некој лесно ќе ја празни.ИНТЕРЕСНА РАБОТА.Во контекст на името предлагам Р Македонија да се вика БАНКРОТ БЛУЗ БЕНД.
Од: mitko zalno zali za trajce
Датум: 09.07.2009 04:48:47
Ama e pameten ovoj Trajce, steta sto Grujo go izbaci na kloci. Ne znam sto saka pa toj? VMRO-ovcite ubavo si vrabotija visok na visok admnistracija. Toa da ne go napravea mnogu luge nemaa da glasaat za niv pa mozebi kletite SDSM povtorno ke dojdea na vlast. Potoa, genijalno najmija iljadnici kopaci-arheolozi za Pasko Kuzman, zatoa sto ako toa ne go napravija nemase da se moze da se falsifikuva istorijata, a znaeme deka toa e edinstveniot nacin za da go socuvame imeto. Site stranski diplomati toa go potvrduvaat. I sega sto trebase da pravi Trajce osven da ne zadolzi, toj go na pravi ona sto trebase, ne zadolzi. Zatoa spored mene toj voopsto ne e kriv. I ne sam toa gi molam VMRO povtorno da zemat poveke dolgovi zatoa sto ako toa ne go pravat sonceviot ni plostad ke ostane soncev zasekogas. I prazen, bez ubavite planirani crkvi, djamii i spomenici na Bukefal. Sega nekoj ke kaze deka Trajce mozese da najde i popovolni krediti, ama jas sum siguren deka bez nego se ke zamre.
Од: petko
Датум: 09.07.2009 06:22:07
E moja Angelina Gjoli ti iscezna navistinski , no toa trebase porano da go storis .
Од: Trpe original
Датум: 09.07.2009 07:17:40
Ovoj aroganten moron,zaedno so bez spasitelniot Spasenoski i lakrdijashot Janakieski-trebase uste odamna da prodavaat semki vo starata Skopska Charshija.Na prvite dvajca doznav od sigurni izvori im e odobrena dozvolata za prodavanje na semki a tretiot-uste gi nema ispolneto uslovite(izgleda ima uste za kradenje vo transport i vrski).
Од: Donald Duck
Датум: 09.07.2009 08:54:07
Edna prosta matematika....ako e Budzetot tezok 2,4 Mrd Evra, togas mesecno trebaat 200 milioni. Nagradno prasanje, od kade kje najde pari Vladata sledniot mesec? So ogled na toa deka kje mora da gi vrakja parite od drzavnite zapisi....loso im se pisuva na budzetarive....
Од: nevraboten
Датум: 09.07.2009 09:01:06
Nema ptoblem pari ima, a nie glupavi glasaci ne znaeme nisto. Ima za spomenici , i za niv si se zadolzivme i ke se zadolzuvame. Neberete gajle dokolku so vakva politika na PREMIEROT, NE ISPOCRKAME OD GLAD nasite pravnuci , ke gi vrakaat parite potroseni od Grujo. Samo sega go nema da se slika so djoker nasmevka.
Од: od citatel
Датум: 09.07.2009 09:59:50
A bre Bitolcanes ti si studiral ekonomija i znaes sto znaci zadolzuvanje za plati, ama ne si minister vo vladata na Grujo. Trajko "nas" e naj bedniot minister za ekonomija sto dosega go imala ovaa drzava. Beda nevidena. Vazno me podseka na kanarinec uste sirotiot da znae i da pee. Ako ne pak mozebi i ke "propee".Neka samo dade soglasnost za vrabotuvanje na maloumnite vmrovcinja i tie pari ke mu bidat dovolni samo za eden mesec. Sirotiot Trajko-kanarinec.
Од: Ози
Датум: 09.07.2009 15:17:05
Еден ден кредитите ќе треба да се вратат. И што ако не може? А мора. Банкротот нема да не спаси. Ајде погодете што е непишаниот залог даден кога е земен кредитот и кој ќе се одземе ако кредитот не се враќа. Македонија ќе оди на барабан. Ќе се надгласуваат нашите мили соседи. А македонците ќе се кољат меѓу себе, како и низ целата, кратка, историја.

Најди! во Утрински
Економија
За микрофинансирање во ЕУ - 100 милиони евра
За 300 евра паѓа цената на зелениот картон?
На ХЕЦ „Чебрен“ и „Галиште“ ќе почекаме уште неколку години
Експертите ја критикуваат владината политика
На Берзата обврзниците поинтересни од акциите