Број 3030  среда, 08 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска


Site Meter
Втора страница

Шведските предизвици наспроти македонските

Строго и без заобиколување за предизвиците со кои се соочува Македонија на патот кон Европската унија проговори шведскиот амбасадор во земјава, Ларс Фредер, заедно со амбасадорот на Мисијата на ЕУ за Македонија, Ерван Фуере, при вчерашното претставување на приоритетите на шведското претседателствување.

Додека Шведска ќе ја раководи комплексната ЕУ-машинерија при справување со економската криза, проблемите со невработеноста, климатските промени , како и ратификација на новата Лисабонска агенда, Македонија мора да се насочи на исполнување на поставените репери. Шведскиот амбасадор укажа дека единствениот начин на кој Македонија може да осигура позитивен извештај од Европската комисија е преку исполнување на реперите.

Македонија не смее да си дозволи негативен извештај и губење на шансата за датум за преговори, поради што уште еднаш беше нагласена потребата од спроведувањето реформи во судството и во јавната администрација. „ЕУ бара конкретни резултати, не само говори за големото значење на процесот на ЕУ-интеграција“, истакна Фуере.

Шведскиот амбасадор проблемот со Грција го категоризираше како одделна тема. Според Фредер, Македонија треба да се фокусира на работа на реперите, меѓутоа да биде внимателна околу спорот со Грција, бидејќи Советот на ЕУ веќе потсетил дека добрососедските односи и наоѓање решение за името, исто така, се од витално значење за интеграцијата на Македонија.

Амбасадорот укажа дека Македонија треба подобро да размисли за идните дипломатски одлуки, бидејќи самата држава ќе ги сноси политичките последици од тие одлуки. Регионална соработка и унапредување на добрососедските односи е еден од главните услови предвиден во Спогодбата за стабилизација и асоцијација. (М.П.)


Статијата е прочитана 604 пати.

Испрати коментар

Од: Mene do Vas
Датум: 08.07.2009 00:29:44
Koj gi kontrolira niv vo ispolnuvanjeto na coveckite prava? Vo Svedska rasizmot e na visoko nivo i rashiren vo site sloevi. Inzenjeri dojdenci nikogash ne dobivaat rabota kako inzenjeri. Vozat taksi ili rabotat kako tehnicari. Strancite se maltretirani vo nacinot na smestuvanje - stan, sekojdneven zivot na rabota i ulica. . . Golem del od strancite imaat debelo dosie dodeka samite svedi i bez obrazovanie ziveat kako bubreg vo loj. I tie ja vodat EU. Ha ha ha I ova e registrirano od tajnata policija.
Од: m kd17
Датум: 08.07.2009 03:48:52
Abe odete slikajte se od Makedonija barate da ispolni ova da ispolni toa a vo meguvreme za Ukinuvanje na vizite samata EU rece deka samo Makedonija gi ispolnila "uslovite" ama Sengen vizite ke se ukinele i za Srbija i i Crna Gora iako tie ne gi imaat ispolneto "uslovite" Prasanje e zasto ima dupli standardi i zasto samo od Makedonija se baraat benchmerkovi a da receme na Srbija im se gleda niz prsti...dali nekoj navistina misli deka Bugarija gi ispolnila benchmarkovite deka kaj niv nema korupcija ili pak kakva e taa drzava kade mozes da zemes pasos za dva meseci.pa ja primija vo EU...Licemerie na EU nisto poveke ama nie sme krivi sto im dozvoluvama da "eksperimentiraat" so nas
Од: Trpe
Датум: 08.07.2009 08:01:36
Treba ambasadorot da se fokusira na toa Swedmilk da gi vrati parite na mlekarite a ne da ne uči kako će se usmeruva diplomatijata.Hrvatska gi počna odavna pregovorite a koga će vleze vo EU toa e drugo prašanje,Turska čeka pola vek ,a nie ?Ne treba da vlezeme so ovakov odnos na EU kon tie što baraat členstvo,uceni,uceni i samo uceni kolku da ne dojde do proširuvanje na EU oti i oni se vo go... kako nas ,a nas ne pritiskaat imeto smenete go radi Grcija pa će vidime što ponataka.Nimic 15 godini nemože ništo da napravi,pa ni EU "ne saka na toj plan da napravi ništo" oti imeto e "bilateralno " prašanje kako i granicata pomeđu Slovenija i Hrvatska ama postoi blokada odstrana na členka na EU koja e podržana i od samata EU.Ne treba da se zalažuvame deka samo nas ne čeka EU za členstvo.

Најди! во Утрински
Втора страница
Verbatim
Нимиц донесе модифициран предлог
Карикатура
„Евро-Балкан“ сугерира да прекинат преговорите
Се' за слава на живите