Број 3368  четврток, 26 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Московскиот градоначалник најбогат политичар

Градоначалникот на Москва, Јуриј Лушков, заработува најмногу од сите руски политичари. Вкупните примања во неговото домаќинство минатата година изнесувале 30,94 милијарди рубли (една милијарда долари), објави руското издание на списанието „Форбс“.

Според податоците од првата годишна листа на најбогати руски политичари и високи претставници, објавена на Интернет-страницата на „Форбс“, 73-годишниот Лушков минатата година заработил осум милиони рубли (260.000 долари), додека остатокот го остварила неговата сопруга Јелена Батурина, сопственик на холдинг-компанијата „ЗАО интеко“.

Лушков и 47-годишната Батурина, единствена жена на листата руски милијардери што ја објавија списанијата „Форбс“ и „Финанс“, поседуваат и голем недвижен имот, меѓу кои куќа во Русија со површина од 2.531 квадратен метар, како и куќа во Велика Британија од 1.203 квадратни метри.

Премиерот Владимир Путин за минатата година пријавил приходи од 3,9 милиони рубли (127.144 долари), додека неговата сопруга Људмила заработила само 582 рубли и не поседува недвижен имот.

Претседателот Дмитриј Медведев во исто време заработил 3,3 милиони рубли (107.584 долари), додека неговата сопруга Светлана не остварила приходи. (Кирилица)


#
Статијата е прочитана 877 пати.

Испрати коментар

Од: Od Zapad
Датум: 26.08.2010 02:33:24
Pa i Zaev e najbogat gradonacelnik - politicar, i toa uste i najmlad. E taka e vo drzavite kade 80% od gragjanite se davat vo siromastija i bezperspektiva.
Од: od istok
Датум: 26.08.2010 03:19:39
Golema greska si gispodine od Zapad. najbogat politicar e sekako kratovskiot pasa Zingo. Po nego e Ljupco Georgievski a tret e Nikola Gruevski. Sekako ova e or pred godina dena. Mozno e vo poslednata godina Nikola da napreduval na skalata.

Најди! во Утрински
Економија
Владата со мерки, но за цената на лебот нема гаранции
Евтините авиобилети утопија
Стиглиц
Банкарските пари најсигурни во НБМ
Грчките банки ќе мора да се здружат?
Нови преговарачи за старата работничка болка