Број 3368  четврток, 26 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Стиглиц: На Европа и' се заканува втора рецесија

На европската економија и' се заканува втор бран рецесија, бидејќи владите ги намалија трошоците за да ги намалат буџетските дефицити, рече познатиот економист и добитник на Нобеловата награда за економија, Џозеф Стиглиц. По грчката криза која ја поткопа довербата на инвеститорите во земјите со единствена европска валута - евро, владите на земјите од еврозоната ги засилуваат мерките за да го намалат дефицитот според пропишаниот праг на Европската унија, на три отсто од бруто домашниот производ.

И покрај тоа што во второто тримесечје растот на економијата на земјите од еврозоната се зголеми со рекордно темпо, сепак , постојат слаби знаци за натамошно обновување, пренесе Бгнес. (Ек.Р.)


#
Статијата е прочитана 637 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Владата со мерки, но за цената на лебот нема гаранции
Евтините авиобилети утопија
Банкарските пари најсигурни во НБМ
Грчките банки ќе мора да се здружат?
Московскиот градоначалник најбогат политичар
Нови преговарачи за старата работничка болка