Број 3368  четврток, 26 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Економија

Банкарските пари најсигурни во НБМ

Банките се' уште сметаат дека парите им се најсигурни кога се наоѓаат во Народна банка на Македонија, врзани за благајнички записи.

Банките вчера од централната банка купија благајнички записи во вкупна вредност од 137 милиони евра. Ова покажува дека се' уште не стивнува нивниот интерес слободните пари да ги вложуваат во сигурни хартии од вредност место во кредити, иако каматите на записите се двојно помали, односно таа сега изнесува 4,5 отсто. Во НБМ во благајнички записи моментно банките имаат депонирано речиси 400 милиони евра, кои ќе ги повлекуваат во наредниот период, со камата што важела во периодот кога биле купени. Иако НБМ ја намали по шести пат основнат�� камата на средината од август, по што се очекуваше и банките да ги поевтинат кредитите, сепак, не се случи тоа. Банките и натаму бараат НБМ да ја намали задолжителната резерва, па дури потоа најавуваат дека ќе има и повеќе и поевтини кредити и за граѓаните и за фирмите. (С.М.)


#
Статијата е прочитана 618 пати.

Испрати коментар

Од: jovan
Датум: 26.08.2010 09:16:48
400 milioni vo NBRM i uste tolku(a i poveke) vo drzavnite zapisi(kaj Grujo) znaci bankite nad 800 milioni imaat "plasirano" kaj graganite na Makedonija,pa ako ovaa suma se okamati so 5% ke se dojde do iznos od 3,5 milioni evra kamata sekoj mesec,pa ako taa suma se podeli so brojot na vrabotenite vo bankite vo Makedonija, ke ispadne deka bankarite vsusnost zemaat plata od graganite na Makedonija,a ne deka nesto zarabotile. Najgolemata pljackas na graganite vo momentov e bankarskiot sektor, da ne spomenuvame pa kolku drzavni pari lezat vo privatni MAFIJASKI banki, koj potoa na istite tie drzavni pari povtorno zemaat kamata(od graganite na RM ,razbira se).

Најди! во Утрински
Економија
Владата со мерки, но за цената на лебот нема гаранции
Евтините авиобилети утопија
Стиглиц
Грчките банки ќе мора да се здружат?
Московскиот градоначалник најбогат политичар
Нови преговарачи за старата работничка болка