Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.04.2012, 12:33

„Орка Холдинг“ нов сопственик на Медиа Принт МакедонијаДенеска, на 18 април 2012 година, компанијата „ОРКА ХОЛДИНГ“ го потпиша купопродажниот договор за преземање на медиумската групација Медиа Принт Македонија, од Австриската компанија „Ост Холдинг“, членка на ВАЦ групацијата

Дел на групацијата Медиа Принт Македонија се друштвата „Круг“, „Огледало“ и „Планет прес“, како и печатницата „Графички Центар Скопје“.

ВАЦ групацијата влезе на македонскиот медиумски пазар во 2003 година, кога презеде мнозински удели во трите дневни весници: „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“.

„Ова што денес претставува „Дневник“, „Вест“, „Утрински весник“, „Теа модерна“ и „Графички центар“ е резултат на долгогодишно залагање во целокупниот тим на Медиа Принт Македонија. Токму затоа, преземањето на една моќна медиумска групација, за мене подеднакво значи дополнителен предизвик за одржување и надминување на досегашните успеси, како и обврска за континуирано вложување и креирање нови современи канали на известување и информирање на македонската јавност“, изјави на прес конференцијата г. Јордан Камчев, главен извршен директор на Орка Холдинг.

Орка Холдинг како нов сопственик има поставено стратешки определби и развојни планови за МПМ во насока на подигнување на квалитетот и одржување на стабилна позиција на пазарот на трите најтиражни дневни весници во Македонија и семејниот магазин „Теа модерна“, вложувањето во нови новинарски продукти, задржување на постоечкиот кадар и негово проширување со цел да се одговори на потребите за современ начин на информирање.„Новитет ќе биде и создавањето на информативни интернет портали, кои по својот графички дизајн, понуда на информации и комуникација со читателите ќе бидат рамо до рамо со светските онлајн информативни изданија. Наша цел е и да го зголемиме тиражот на веќе докажаните брендови, но подеднакво важно за компанијата ќе биде инвестирањето во нови брендови на задоволство на верните читател “, изјави г-дин. Камчев.

Како дел од идните планови на новиот сопственик, се и вложувањето во нова опрема и модернизација на „Графички центар“ со цел да стане регионален печатарски центар. Најавена е и изградба на нова зграда во која ќе бидат сместени сите редакции на МПМ.

Г. Хелшер од името на медиумската групација ВАЦ во својата изјава го изрази задоволството од досегашното работење на Медиа Принт Македонија, како и дека повлекувањето од македонскиот медиумски пазар е дел од вкупната стратегија на ВАЦ за повлекување од пазарот на Југоисточна Европа. Притоа изрази надеж дека континуирано ќе се развива моделот на Медиа Принт базиран на синергија на одделните компании што ја сочинуваат групацијата на Медиа Принт Македонија. На крајот п��сака успешна реализација на целите поставени од страна на ОРКА ХОЛДИНГ како нов сопственик.

Статијата е прочитана 2642 пати.

Испрати коментарПуштена нова клучка за пристап до аеродромот „Александар Велики“
Груевски - Длабоко ќе зажалат убијците!
Фатена меѓународна криминална група која „празнела“ банкомати
Се запали автобус во кумановско, двајца повредени
Прва жртва од протестите во Бахреин
Јулија Тимошенко пренесена во болница
Германија и Австрија ќе испратат дополнителни сили на Косово
Тадиќ - Србија за пет години ќе стане членка на ЕУ
Инцидентотот нема да ја попречи ЕУ интеграцијата на Македонија
Пеинтер - Држењето на Македонија надвор од НАТО е опасен преседан
Словенец се заканува дека ќе го стори истото како Брејвик
Се урна авион во Пакистан, сите 127 патници загинаа
СДСМ
Боледувањата и платите во здравството ќе доцнат
Мендух Тачи до Топи - Добредојдовте наш претседателе!
Тројца убијци за 10 минути го извршиле злосторот кај Смилковци
Ставрески и Богов на средби со ММФ и Светска банка
Попоски побара побрзо почнување на преговорите со ЕУ
„Ројал хаус груп“ најубаво уреден трговски објект
Дванаесет кандидати на претседателските избори во Србија
Во Албанија доаѓаат 700 американски маринци
Берлускони конечно се појави пред судот за случајот „Руби“
„Порта Македонија“ два месеца ќе биде затворена за посетители
Германија и Франција за повторно воведување гранични контроли
Филе - Борбата против корупцијата од клучно значење
Судири во Бахреин за време на Ф1 тренингот
МВР ги анализира трагите и доказите за петкратното убиство
Одлична соработка на Македонија и Швајцарија во одбраната
Вицепремиерката Арифи се сретна со албанскиот претседател Топи
Груевски - За убиството не е виновен цел еден етникум
Брејвик размислувал и за отсекување на глави
Опозицијата нема да го бојкотира Собранието
Премиерот не се откажува од референдум за името
Пак одложено судењето на Ален Зекиров
Кучи - Ребалансот ќе го погоди стопанството
Јанкулоска - Правдата ќе ги стигне сторителите на грозоморниот чин
Битолчани на мирен протест против петкратното убиство
КФОР - Нема вооружени групи на Косово
Бериша
Груевски - МВР ќе ги најде сторителите на петкратното убиство
Иванов-Топи - Воздржаност и одговорност за да не се наруши соживотот
Најмалку 18 загинати и 70 повредени во експлозии во Багдад
Под закуп се нудат 3.642 хектари земјоделско земјиште
Буџетот на ФЗОМ со ребалансот намален за 540 милиони денари
Судењето на Брејвик излезе од колосек
Ребека Брукс се соочува со обвинување за попречување на правдата
Конференција во Брајтон за реформирање на Европскиот суд
Претседателот на Албанија Топи од денеска во Македонија
Попоски на состанок на Советот на НАТО посветен на ИСАФ
Хашим Тачи повикува на смиреност во Македонија
Груевски и' даде ��орална поддршка на Јанкулоска
Ворен Бафет боледува од рак на простата
Масакрирани 14 луѓе во пограничен град во Мексико
Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за пекратното убиство
Затвор и протерување за Косовците со лажни македонски пасоши
Администрацијата ќе учи на работа со проект на МИОА
Повторно протест на вработените во „Македонија пат“
Професионалните возачи ќе добиваат патни документи по итна постапка
Брејвик - Веќе кажав повеќе отколку што сакав
Повторно одложено судењето за убиството на Јашари
Почнува реконструкцијата на 13 мостови долж Коридорот 10
Министрите на НАТО ќе расправаат за Авганистан
Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница
Зоран Трајчевски нов претседател на Советот за радиодифузија
Рајс - Македонија е подготвена за НАТО
ММФ - Македонија годинава со раст од два отсто, следната година 3,2 отсто
Владата се задолжува кај „Дојче банк“ со 250 милиони евра
Усвоен ребалансот на Буџетот за 2012 година
ЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство
Приведени 14 лица по протестите во Скопје
СДСМ - Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбата
Филе - Политичарите да апелираат за мир и воздржаност
Јанкулоска - Истрагата оди во добра насока
Нечас - Евроинтеграцијата на Македонија е во интерес и на ЕУ и НАТОaleks, 18.04.2012 14:45:56
i sega kogo ke slusame samo ovie od vlasta koi ke ni ja napunat glavata deka vo makedonija se e rozovo.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 19°C, Мин: 4°C

Недела
Ведро
Макс: 22°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |