Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.04.2012, 15:08
СДСМ: Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбатаПредизвик за сите по петкратното убиство е да не дозволиме да се загрози духот на мирот, толеранцијата и здравиот разум врз кој се темели нашето општество. Единствен начин да се пребродат предизвиците е органите на прогонот да обезбедат брза и професионална истрага и злосторниците да бидат казнети, оцени денеска опозициската СДСМ.

Генералниот секретар на партијатаАндреј Петров на прес-конференција рече дека ситуацијата во која се најде Македонија по свирепото убиство на 5-мината невини луѓе на периферијата на Скопје претставува тест за сите, и за државата, и за општество. Државните органи овие денови треба да ја добијат шансата на сите граѓани, организации и институции на брз, професионален и ефикасен начин да ја спроведат истрагата докрај и сторителите да ги изведат пред лицето на правдата што поскоро, изјави Петров посочувајќи дека предизвик во ваква ситуација е да не дозволиме да се загрози духот на мирот, толеранцијата и здравиот разум врз кој се темели нашето општество.

- Ние сочувствуваме со револтот и болката на луѓето, но не смееме да дозволиме да се создаде атмосфера на меѓусебни поделби, обвинувања и осудувања. Затоа, единствениот начин да се пребродат овие предизвици е органите на прогонот да обезбедат брза и професионална истрага и злосторниците да бидат казнети. Дополнително, државните органи имаат обврска транспарентно да ја информираат јавноста и со тоа да ги намалат шпекулациите, рече Петров.

Тој смета дека претседателот на државата Ѓорѓе Иванов требало да свика седница на Советот за безбедност и да и се обрати на нацијата со пораки за смирување.Статијата е прочитана 1436 пати.

Испрати коментарГруевски и' даде морална поддршка на Јанкулоска
Масакрирани 14 луѓе во пограничен град во Мексико
Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за пекратното убиство
Затвор и протерување за Косовците со лажни македонски пасоши
Администрацијата ќе учи на работа со проект на МИОА
Повторно протест на вработените во „Македонија пат“
Професионалните возачи ќе добиваат патни документи по итна постапка
Брејвик - Веќе кажав повеќе отколку што сакав
Повторно одложено судењето за убиството на Јашари
„Орка Холдинг“ нов сопственик на Медиа Принт Македонија
Почнува реконструкцијата на 13 мостови долж Коридорот 10
Министрите на НАТО ќе расправаат за Авганистан
Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница
Зоран Трајчевски нов претседател на Советот за радиодифузија
Рајс - Македонија е подготвена за НАТО
ММФ - Македонија годинава со раст од два отсто, следната година 3,2 отсто
Владата се задолжува кај „Дојче банк“ со 250 милиони евра
Усвоен ребалансот на Буџетот за 2012 година
ЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство
Приведени 14 лица по протестите во Скопје
Филе - Политичарите да апелираат за мир и воздржаност
Јанкулоска - Истрагата оди во добра насока
Опозицијата му објави бојкот на Вељаноски
Нечас - Евроинтеграцијата на Македонија е во интерес и на ЕУ и НАТО
Брејвик - Повторно би го направил масакрот
Македонија и Чешка ја интензивираат економската соработка
Панета - Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО
Повредени лица и оштетени објекти во протестот ��а петкратното убиство
Протест во Скопје поради петкратното убиствоsrebre, 17.04.2012 16:21:44
vmro nikogas nema da go rasvetli ovoj slucaj od pricina dui vednas ce izleze od koalicija,sto rasvetli vlasta ovie 2-3meseci so tepacki?od 100dusi fati 5-10 vednas gi pusti po reakcija na dui i dobija kazna opomena(po baranje od dui)
raste, 17.04.2012 16:51:59
Kutite dodeka neve obvinile vas ,sto dirad lava dok spava sto bi rekle Bugarite .
pile, 17.04.2012 17:22:41
Brzinata na postapuvanje na trojkata, ja vidovme vo izminative 6 godini na vladeenje, koga treba da gi diskreditira branitelite,nezakonski da gi rasporedi i da gi prinudi da vodat sudski postapki site koi ne se clenovi na partijata,a koga ke gi izostana zjiv. gubi sporovite da ne gi sproveduva sudskite odluki, kako i efikasnoto i brzo spravuvanje so politickiot protivnik Boskovski,poefikasno zdravje, ili brzo i efikasno spravuvanje so Velija Ramkovski, i zatvoranje na kritickata ,,A1 i vesnicite Spic,Vreme Koha er.Makedonskiot gragjanin ne smee nikogas da zaboravi, do kade go dovede DPMNE, samo zaradi vlast.Da se cuvstvuva osiromasen, pravno nesiguren bezperspektiven i nebezbeden.Nitu pomalku ne e isklucena vinata na site ostanati koalicioni partii vo vlasta.Pravdata e dostizjna nekoj rece,no ne so trojkata.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |