Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
17.04.2012, 12:31
Транссексуалците можат да учествуваат на мис универзумЏена Талакова ги менува условите за учество на изборот за мис универзум

Иако досега само жени можеа да учествуваат на изборот, отсега тоа им е дозволено и на трансродните жени. Адвокатите веќе работат на промена на правилата, кои потоа треба да ги одобри Доналд Трамп и Ен-Би-Си. Овие вести стигнуваат една недела откако организаторите и' забранија на Џена да се натпреварува за мис универзум на Канада, зашто имал операција за промена на полот.

Откако ја одбиле, организацијата ГЛААД ги замолила организаторите на изборот за мис универзум повторно да размислат за случајот. „Нашата одлука трансродните жени да се придружат на изборот ги должиме на долгите расправи со ГЛААД. Во нашата традиција е да ја почитуваме еднаквоста и ова е нешто што го земаме многу сериозно“, изјавила Пола Шугарт, претседателка на организацијата за избор на мис универзум.

„Би требало на сите да им биде дозволено да учествуваат во сите аспекти на општествениот живот. Ова е многу добра вест“, рекла Мара Кислинг, директорка на Американскиот центар за еднаквост меѓу родовите. Некои сметаат дека на оваа одлука треба да се гледа од повеќе аспекти и да се размисли колку изборите за убавина, всушност, им помагаат на жените да се чувствуваат помоќно и посамосвесно.

За потсетување, Џена беше исфрлена од натпреварувањето зашто имала операција на полот пред четири години. „Само сакав да се натпреварувам. Ја сум жена. Не сакав никаков специјален третман, само сакав да ми дадат прилика да се натпреварувам“, рекла тогаш Џена.Статијата е прочитана 406 пати.

Испрати коментарВратени украдените гитари на Том Пети
Ештон Качер во љубовна врска со Мила Кунис?
„Животот на Молиер“ на Ацо Поповски во МНТ
Музичкото дуо „Кировски“ со целовечерен концерт во Германија
Џулијан Асанж со своја ТВ-емисија
Меѓународен конгрес за патописецот Евлија Челебија
Книгата на Жарко ЛаушевиЌ - фељтон во „Утрински весник“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |