Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
17.04.2012, 12:48
Меѓународен конгрес за патописецот Евлија ЧелебијаКонгресот е насловен „Балканот на Евлија Челебија“, а домаќин е Македонската академија на науките и уметностите

Ѓорге Иванов е покровител и ќе се обрати на отворањето на тридневниот меѓународен конгрес посветен на 400 години од раѓањето на познатиот отомански патописец Евлија Челебија. Конгресот е насловен „Балканот на Евлија Челебија“, а домаќин е Македонската академија на науките и уметностите.

Од академска перспектива ќе се дискутира за карактерот на историските, општествените, културните и економските односи на Балканот. Најавено е учество на околу 80 истражувачи од Македонија и Турција, од балканските земји и од светот.

Конгресот е организиран од МАНУ и Центарот за цивилизациски студии при Универзитетот „Бахчешехир“ (МЕДАМ) од Турција, кој подготви сеопфатен проект насловен „Патник на цивилизацијата, Евлија Челебија“. Тој вклучува меѓународни изложби, трибини, тематски филм, детски филм, атлас на Евлија Челебија, книги и брошури на различни јазици за промоција на градови, земји и историски места посетени од Евлија Челебија.

Покрај конгресот, што ќе трае од денеска до петок, во МАНУ ќе биде отворена и изложба на тема „Еден отомански патописец“.

Претседателот Ѓорге Иванов минатата година во Париз учествуваше и на светскиот конгрес за јубилејот од раѓањето на Челебија, што беше во програмата на УНЕСКО за одбележување годишнини од светски значајни личности и настани.

Статијата е прочитана 356 пати.

Испрати коментарВратени украдените гитари на Том Пети
Ештон Качер во љубовна врска со Мила Кунис?
„Животот на Молиер“ на Ацо Поповски во МНТ
Музичкото дуо „Кировски“ со целовечерен концерт во Германија
Џулијан Асанж со своја ТВ-емисија
Транссексуа��ците можат да учествуваат на мис универзум
Книгата на Жарко ЛаушевиЌ - фељтон во „Утрински весник“Nasto Palioski-Jablanicanecot, 17.04.2012 13:25:11
РИСТОС ВОСХРЕСНА. Сполајму на Господа што се сети МАНУ да направи едена таква средба,што е од големо значење за државата. Јас би дал еден предлог да направатистоа така ѕа првиот факултет што бил во Охрид не во Минхен Лондон Парис и што ти знам каде.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |