Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.04.2012, 13:38
Мекејлеб со признание за најдобар стрелец во Евролигата!Македонскиот репрезентативен плејмејкер во дресот на Монтепаски Сиена имаше просек од 16,88 поени на 17-те средби на кои настапи во најсилното европско клупско кошаркарско натпреварување

Македонскиот кошаркарски репрезентативец и член на италијанскиот прволигаш Монтепаски, Лестер Бо Мекејлеб, е добитник на наградата „Алфонсо Форд“ наменета за најдобриот стрелец во кошаркарската Евролига.

Плејмејкерот на „банкарите“ од Сиена имаше просек од 16,88 поени на 17-те средби на кои настапи во најсилното европско клупско кошаркарско натпреварување. Мекејлеб имаше двоцифрен поентерски учинок на сите средби на кои настапи, а на четири од нив ја мина границата од 20 поени. Американецот со македонски пасош има и најдобар процент на уфрлени тројки, 52,6-отсто идентичен на тој на клупскиот колега Томас Рес. Тој е и на осмото место на најпрецизните за два поени во годинешното издание од Евролигата со 63,7-отстотна прецизност од поле.

Македонскиот репрезентативец е шестиот кошаркар, кој доаѓа до ова признание. Пред него до истото дојдоа Игор Ракочевиќ (2007, 2009, 2011), Линас Клеиза (2010), Марк Салиерс (2008), Дру Николас (2006) и првиот добитник Чарлс Смит (2005).Статијата е прочитана 260 пати.

Испрати коментарБратот на Роналдињо осуден на пет години затвор
„Македонската фаланга“ доби признание од ИХФ
Њујорк го торпедираше Бостон со тројки
„Кралевите“ повторно паднаа во Минхен
„Металците“ стартуваат со симнувањето на Фени од престолот
Челзи против Барса го бара лекот за фрустрациите од 2009 година

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |