Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.04.2012, 15:05
Филе: Политичарите да апелираат за мир и воздржаностТоа е приоритет број еден, потенцира еврокомесарот, и подвлече оти ЕК засега нема никакви информации оти оваа страшна случка има некакво етничко потекло

Убиството на пет лица во близина на скопската населба Радишани треба темелно да се испита и да се направи се за да не се влоши меѓуетничкиот соживот во земјата, изјави европскиот комесар за проширување Штефан Филе, коментирајќи ги најновите настани во Македонија и порача македонските политичари да апелираат за мир и воздржаност.

Тоа е приоритет број еден, потенцира еврокомесарот, и подвлече оти ЕК засега нема никакви информации оти оваа страшна случка има некакво етничко потекло.

Тој во изјава за чешката новинска агенција ЧТК, посочи дека Европската комисија веќе неколку недели со Македонија развива пристапен дијалог на највисоко ниво.

- Европската унија сака да постигне влезот на Македонија во ЕУ повторно да стане приоритет и да ги „избрише" националистичките слогани од првите страници на медиумите, вели Филе.

Потсети дека Европската комисија веќе неколку години препорачува Македонија да ги започне официјалните преговори за пристапување кон Унијата, но оти Европскиот совет засега не постигна консензус за ова прашање. Според еврокомесарот, на Македонија во нејзините реформи и недостасува институционалната рамка и силна европска поддршка.


Статијата е прочитана 681 пати.

Испрати коментарГруевски и' даде морална поддршка на Јанкулоска
Масакрирани 14 луѓе во пограничен град во Мексико
Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за пекратното убиство
Затвор и протерување за Косовците со лажни македонски пасоши
Администрацијата ќе учи на работа со проект на МИОА
Повторно протест на вработените во „Македонија пат“
Професионалните возачи ќе добиваат патни документи по итна постапка
Брејвик - Веќе кажав повеќе отколку што сакав
Повторно одложено судењето за убиството на Јашари
„Орка Холдинг“ нов сопственик на Медиа Принт Македонија
Почнува реконструкцијата на 13 мостови долж Коридорот 10
Министрите на НАТО ќе расправаат за Авганистан
Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница
Зоран Трајчевски нов претседател на Советот за радиодифузија
Рајс - Македонија е подготвена за НАТО
ММФ - Македонија годинава со раст од два отсто, следната година 3,2 отсто
Владата се задолжува кај „Дојче банк“ со 250 милиони евра
Усвоен ребалансот на Буџетот за 2012 година
ЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство
Приведени 14 лица по протестите во Скопје
СДСМ - Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбата
Јанкулоска - Истрагата оди во добра насока
Опозицијата му објави бојкот на Вељаноски
Нечас - Евроинтеграцијата на Македонија е во интерес и на ЕУ и НАТО
Брејвик - Повторно би го направил масакрот
Македонија и Чешка ја интензивираат економската соработка
Панета - Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО
Повредени лица и оштетени објекти во протестот за петкратното убиство
Протест во Скопје поради петкратното убиствоjimmy1, 17.04.2012 15:56:18
Da File, toa e prioritet, ali vasite milenici ne go sakaat toa. Ahmeti pocesto e vas gostin, ako nee toj kaj tebe onda si ti kaj nego, pa toa treba da mu go kazez na tvojot prijatel teroristot i ubiecot Ahmeti. Ne e cudno so vasite srekavanja da ni servirate i nekakva iznenaduvacka mandza, toa vremeto ke pokaze. File ako nee tajna, kolku sredbi dosega imate so Ahmeti a kolku so nasite drzavnici??? Dali vo sekoja drzava vasite predstavnici imaat prijatelski vrski so teroristite ili toa go ima samo kaj nas vo Makedonija?????

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |