Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.04.2012, 12:17
Брејвик: Повторно би го направил масакротАндер Беринг Бревик, на кого во Осло му се суди поради убиство на 77 луѓе, што се случи на 22 јули 2012 година, денеска, на вториот ден од судењето, изјави дека извел најспектакуларен политички напад во Европа од Втората светска војна и дека повторно би го направил истото.

- Изведов најсофистициран и најспектакуларен политички напад во Европа од Втората светска војна, изјави Брејвик на почетокот од судењето, читајќи ја пишаната изјава.

Тој наведе дека повторно истото би го направил, истакнувајќи оти дејствувал „од добрина, а не е зло“ и дека животот во затвор или умирањето за неговиот народ за него би била „најголема чест“.

По оваа изјава на Брејвик судијата го прекина неговиот говор.

Брејвик упати и остра критика до норвешката Влада и владите на европските земји бидејќи ја прифаќаат имиграцијата и мултикултурализмот, додавајќи оти пред судот зборува како командант на норвешкиот и европското антикомунистичко движење на отпорот и на антиисламската милитантна група Витези темплари, за кои обвинителите претходно изјавија дека не постои.

Делови од судењето на Брејвик ги пренесува норвешката телевизија, но камерите се исклучени за време на неговото сведочење, а нема да се емитуваат ниту излагањата на неговите сведоци.

Судот денеска го прогласи за неподобен судијата поротник Томас Индеребо, бидејќи на својот Фејсбук профил, еден ден по нападите на Брејвик напишта дека треба да биде осуден на смрт. Индеребо е замене со судијката Елизабет Вислеф.Статијата е прочитана 644 пати.

Испрати коментарГруевски и' даде морална поддршка на Јанкулоска
Масакрирани 14 луѓе во пограничен град во Мексико
Заедничка изјава на ЕУ, НАТО, ОБСЕ и САД за пекратното убиство
Затвор и протерување за Косовците со лажни македонски пасоши
Администрацијата ќе учи на работа со проект на МИОА
Повторно протест на вработените во „Македонија пат“
Професионалните возачи ќе добиваат патни документи по итна постапка
Брејвик - Веќе кажав по��еќе отколку што сакав
Повторно одложено судењето за убиството на Јашари
„Орка Холдинг“ нов сопственик на Медиа Принт Македонија
Почнува реконструкцијата на 13 мостови долж Коридорот 10
Министрите на НАТО ќе расправаат за Авганистан
Продолжува судењето на Брејвик, повторно поздрав со тупаница
Зоран Трајчевски нов претседател на Советот за радиодифузија
Рајс - Македонија е подготвена за НАТО
ММФ - Македонија годинава со раст од два отсто, следната година 3,2 отсто
Владата се задолжува кај „Дојче банк“ со 250 милиони евра
Усвоен ребалансот на Буџетот за 2012 година
ЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство
Приведени 14 лица по протестите во Скопје
СДСМ - Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбата
Филе - Политичарите да апелираат за мир и воздржаност
Јанкулоска - Истрагата оди во добра насока
Опозицијата му објави бојкот на Вељаноски
Нечас - Евроинтеграцијата на Македонија е во интерес и на ЕУ и НАТО
Македонија и Чешка ја интензивираат економската соработка
Панета - Со нетрпение ја очекуваме Македонија во НАТО
Повредени лица и оштетени објекти во протестот за петкратното убиство
Протест во Скопје поради петкратното убиствоdemokrat, 17.04.2012 14:11:57
Da zivee vo opstestvo od negoviot svet, odamna ke mu bese presecena glavata i toa od racete na negovite istomislenici. Toa voobicaeno taka biva.
во името на вистината, 17.04.2012 14:13:43
Нормално дека истото би го сторил.За наредните жртви би добил 10 годин,за наредните 5,за наредните една година.После тоа,тра-та-та-та,колку му душа сака.Тој си го кажа своето,искрено и машки.Но,што со судот на правдата.Нема гаќи,сиротиот.Го сменил судијата зарадии изјавата.Е,па од утре,што да очекуваме одсем убиства без усул и пресуди со усул.Слободно од денес да обзнаниме.Третата светска војна започна.Но,не на клсичен начин,со јасно дефинирани завојувани страни.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Претежно облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |