Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Наместо селски училишта, ќе никнат бараки

Селските училишта ќе ги заменат монтажни бараки. Министерството за образование и наука во петокот објави оглас за изработка на студија за јавно приватно партнерство за изградба на 108 училишта во руралните средини. Во огласот се бара фирма што во наредните четириесетина дена ќе треба да го скенира теренот и да даде мислење, кои од училиштата во руралните средини ќе треба да се реновираат, а каде што ќе треба да никне сосема нов објект. Ваквата политика на Министерството е сосема спротивна од досегашните најави на поранешните структури, кои најавуваа дека е прашање на време кога ќе се затворат селските училишта поради непотребните трошоци за мал број ученици. Во некои училишта одат и по пет деца, иако законската основа за отворање паралелка е најмалку 24 деца.

„Со инвестицијата ќе се решат проблемите на 2.300 ученици од помалите средини. Сакаме да ја видиме оправданоста на инвестицијата што ја планираме. Дали повеќе се исплати за тие деца да плаќаме превоз до најблиското училиште или, пак, е потребно да се изградат мали училишта за тие деца во нивното место за живеење. Очекуваме некаде да се покаже дека е поевтино да се изгради сосема нов објект отколку да се реновира постојното училиште“, објаснуваат од Министерството за образование и наука.

Студијата ќе треба да се изработи за 45 дена, а за неа се планира да се одвојат околу 10.000 евра. Со студијата, по принцип, на јавно приватно партнерство ќе се бара фирма што ќе инвестира во бараките, кои потоа е предвидено да ги користи Министерството за образование, а за кои ќе плаќа кирија. (Ж.Х.З.)


#
Статијата е прочитана 783 пати.

Испрати коментар

Од: barbarosa
Датум: 08.09.2010 09:45:40
Pred se treba da se vnimava vo kvalitetot na nastavata. Vo selskite ucilista so mal broj deca ucat dve raylicni oddelenija vo edna ucilnica i se razbira kakov moze da bide kvalitetot na nastavata. Podobro, poeftino i pokvalitetno e decata da patuvaat 3-4 km, barem ke dobijat kvalitetna nastava. neka napravat studija deka decata od selskite ucilista se so pomalku ynaenje, a zasto? 1 i 3 oddelenie zaedno, pa toa go nema ni vo etiopija

Најди! во Утрински
Македонија
Манастирски туризам во прилепски Манастир
Преспа доживува туристичка ренесанса
Штипскиот градоначалник обвинет за непотизам
Конечно, почна настава во Дреновец
Новинарите бараат подобар статус
Уништување боров четник
Наставниците предаваат од скрипти