Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Наставниците предаваат од скрипти

Учебната година дел од наставниците ја почнаа туристички, без учебници. Наставници од основните училишта се жалат дека се' уште не добиле учебници.

„Фотокопираме од учениците или, пак, ги симнуваме учебниците во електронска форма од веб-сајтот на Министерството за образование. Се снаоѓаме како што знаеме. Не' зачудува тоа што досега сме добивале учебници“, вели наставничка, која посочи дека имаат проблем со читанките за осмо одделение, кои за прв пат ќе се користат од годинава. Од Образование објаснуваат дека проблемот не е во нив, дека се работи за технички проблем и дека можеби е направен превид во моментот кога се нарачувале новите учебници.

Во други, пак, скопски училишта тврдат дека ги добиле сите учебници, а нив ги имаат и наставниците. Директорите на овие училишта велат дека навреме ги нарачале сите учебници, а посебно

нагласиле колку комплети им биле потребни и за наставниците. (Ж.Х.З.)


#
Статијата е прочитана 899 пати.

Испрати коментар

Од: Dolno Vodno
Датум: 07.09.2010 18:08:14
Problemot so ucebnicite koi patem, takareci sekoja godina izleguvaat novi i novi i so kontradiktorna sodrzina, se pretvori vo multinacionalen i politicki, sto ne e dobar znak.Toa sto decata ucat od skripti ne e najsrtrasno ako profesorite znaat sto da im kazat, no loso e sto poveke od polovina verk, sé uste ne sme kadarni da napravime ubav ucebnik ,so nasa makedonska programa. Moite vrsnici koi se skoluvaa po 1944 gdina, ke si spomnat deka site oddelenija i klaoivi ucevme od onie prekrasen " Odbrani cetiva". Nie bevme srekni sto ucime na majcin jazik i nasa istorija i ona sto ja ziveevme, a roditelite zadovolni od toa sto site imavme; NADEZ! So toj ucebnik, no so mnogu trud, zavrsija visioki skoli , se osposobija i zavzedoa vidni mesta vo slobodnata Makedonija brojni nasi vidni licnosti. Poradi toa, vreme e da se napravi edna vistinska shkolska programa i adekvatni ucebnici ,no so sodrzina koja nema da ja nosi vo zabuna mladata generacija koja zivee edna DRUGA Makedonija! Barem
Од: Ljubotan -Trade Name!
Датум: 08.09.2010 03:33:22
Pocnav uciliste so Tablica i Krizula,pod Vostana Sveca!.Tablicata na ednata strana imase kocki ,a na drugata ;golema i mala linija. Zamislete nekolku pati sednav na tabickata i ja izbrisam Domasnata Rabota.A, golemata i malata linija bese ,znak do kade moze nadolu, da odi malo d , u .p, r.... Ucilisteto e samo mesto da te Opismeni,a ponatamu si samiot Ti.
Од: Komentator
Датум: 08.09.2010 12:29:11
More ... Ljubotan...i od tebe gospodine ..nesto gramaticki "sovrseno"...Gi snema onie.. sekoj vtor zbor golema bukva ...i mesanica ta kirilica ta latinica...E..vo edno si gospodine vo pravo...koga ucevme na tablici ....poveke i pobrgu ucevme ...zosto edna bukva ucevme edna nedela ..a i brojka .. pa vo son da te skornea ke ja izrecitiras tablicata na mnozenje..i azbukata ..bez greska...denesnive deca HIP HOP .generacija ..pratejki gi slobodno mozam da kazam se totalno NEPISMENI...zboruvam za osnovno obrazovanie...a sto e najgolema greska vo obrazoven sistem koj im dava pregled na lisjata poradi sto decata ne ja gledaat sumata odnosno sustinata.....I do koga ... Taka ...???

Најди! во Утрински
Македонија
Манастирски туризам во прилепски Манастир
Преспа доживува туристичка ренесанса
Наместо селски училишта, ќе никнат бараки
Штипскиот градоначалник обвинет за непотизам
Конечно, почна настава во Дреновец
Новинарите бараат подобар статус
Уништување боров четник