Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Новинарите бараат подобар статус

Под мотото „За новинарството се работи“, вчера на прес-конференција беше објавена декларација во која се повикува новинарската фела да се обедини за силно здружение на новинарите на Македонија што ќе работи на подобрување на професионалните стандарди и заедно со членството ќе им се спротивстави на сите форми на притисоци.Во декларацијата како цел е поставено и конечна реализација на идејата за формирање синдикална организација.

„Ова е симболично ’востание‘ што треба да го изрази револтот од долгогодишниот деградирачки однос кон професијата на групи и поединци“, потенцираа дел од новинарите. „Да се обединиме и да покажеме дека сме силни“, затоа што никој поединечно не може ништо да напра��и. Новинарите нема да излезат на улица, туку ќе ја пренесуваат декларацијата. „Упатуваме пораки до партиите, власта, центрите на моќ и до нашите газди - Доста е, но и време е“, нагласуваат, за поголеми чекори што ќе ја гарантираат социјалната и професионалната независност.(МИА)


#
Статијата е прочитана 601 пати.

Испрати коментар

Од: seka
Датум: 07.09.2010 15:24:09
Востание не може да биде симболично.Има само една дефиниција за востание.Како и секогаш ништо од силните изјави на новинарите Ида Протуѓер,Билјана Секулоска,Јоци,Саше,Момировски Антонио Драган,ги кутнаа на земја нивните газди.Ако имаат м... нека излезат пред влада,но ќе ги снајде истата судбина како новинарите од канал 5.Само напред безкичмењаци .Вие не сте способни да го сочувате ЗНМ, а да формирате синдикат треба да имате два пара муда,а без нив ништо:
Од: ФЕЛИКС
Датум: 07.09.2010 18:18:08
За да се успее во желбата за подобар статус треба да има темелно самомитарење.Неможе да се бори оној новинар за подобар статус кој политички застапува една опција,неможе оној кој зависи од расположението политичко на сопственикот на медиум,неможе оној кој капитализира позиции преку политичко еднострано информирање и т.н Драги мои длабоко самопрочистување инаку се друго е памфлет.
Од: Komentator
Датум: 09.09.2010 10:06:40
Strasna rabota e ..deneska nitu novinarot..ako ja ispita svojata sovest...ne veruva vo ona sto napisal...zosto novinarstvo deneska e BIZNIS..kako i se ostanato..vo kapitalizmot...Za da ja kazez vistinata ...i ja negiras nejzinata opacina trebe da imas ...kako kaza nekoj jaki m...a...a uste poveke finansiska mok,,.kako za elementarna egzistencija taka i za odbranata na taa vistina sto ja kazuvas...Ponekogas im se divam na "recitosta" na Sekulovska ..na profesorkata Biljana i duzina nasi vrvni kriticari na sekojdnevieto...a do vcera i se divev i na Mirka...ama gledajki ja neknja na TV ..imam dojam deka go zakopala se ono sto mi bese interesno kaj nea. Mislam deka Goran vo Sakam da kazam...najslikovito na negov nacin ja parafrazira denesnicata....Neznam dali ovoj novoformiraniot "klub"...ke napravi nekoja pozitiva vo novinarstvo...licno ne veruvam ...daleku sme nie od toa..!!!

Најди! во Утрински
Македонија
Манастирски туризам во прилепски Манастир
Преспа доживува туристичка ренесанса
Наместо селски училишта, ќе никнат бараки
Штипскиот градоначалник обвинет за непотизам
Конечно, почна настава во Дреновец
Уништување боров четник
Наставниците предаваат од скрипти