Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Преспа доживува туристичка ренесанса

Свети крајбрежјето на населбите Дупени, Наколец, Стење, Претор, Маркова Нога, Сливница

РЕСЕН - Туристичка ренесанса годинава доживува Преспа. Главна причина за тоа е враќањето на водата во Преспанското Езеро и убаво уредениот крајбрежен појас. Буквално светат туристичките населби Дупени, Наколец, Стење, П��етор, Маркова Нога, Сливница. Плажите што три децении беа запуштени сега не можат да се препознаат, тие се чисти и уредени. Затоа само за викенди оваа сезона Преспа дочекуваше по 20.000 туристи, исто како во старите добри времиња. Во овој туристички регион и сега, во септември, се' уште има посетители.

За изменетата разгледница на Преспа е заслужна градежната механизација на АРМ, која од почетокот на летото ги расчистуваше трската, тревата, камењата и ѓубрето крај туристичките населби на источната и на западната страна на Преспанското Езеро. Акцијата ќе продолжи се' до крајот на ноември.

Уредувањето на крајбрежјето ја врати надежта на мештаните и на угостителите дека, конечно, ќе се вратат и туристите во Преспа и оти ќе се отвори нова страница во туристичкиот развој на овој регион. Преспани велат дека ќе имаше двојно повеќе гости ако не беше блокиран автопатот Битола - Ресен.

„Преспа оваа година широко ги отвори вратите за посетители. Многу сме задоволни од акцијата на армијата. Но, ќе беше уште подобро ако Владата можеше да направи нешто и за новиот пат на Ѓавато. Да ја санираа свлечиштето пред почетокот на туристичката сезона. Тогаш сигурно фреквенцијата на гости и на викендаши во Преспа ќе беше значително поголема. Веруваме дека луѓето не доаѓаа во Преспа токму од помислата дека ќе треба да патуваат по стариот пат полн со дупки и свијоци. Вака излегува дека министерот за одбрана, Коњановски, запна за Преспа, ама оној за транспорт и врски, Јанакиески запре“, вели Стојче Стефановски, жител на Асамати.

Годинава Преспанското Езеро беше главна дестинација и за нашите иселеници што традиционално за илинденските собири во Љубојно и во Брајчино ја посетуваат Преспа.

„Кога последен пат дојдов во Претор бев мало девојче. Како се запушташе крајбрежјето, така го заобиколувавме Преспанското Езеро и одевме во Охрид. Но, годинава сум изненадена. Тука е многу убаво. Се' е средено. Штета што се чекаше толку долго за да се направи нешто за овој македонски бисер. Ваква убавина и ваква клима нема во Австралија“, вели Блага Димовска, иселеник во Австралија, која престојот во татковината реши да го мине во туристичката населба Претор.

Сопствениците на објекти и концесионерите на плажите по должината на Преспанското Езеро велат дека ќе ја запаметат оваа сезона. Исчистените плажи ги вратија туристите, особено за викендите кога Преспа беше најмногу посетена од домашни гости, но и од странски.

„Овде сум од 1978 година. Прв пат се случува акција за чистење на Преспа. Ние како угостители и концесионери сме чистеле, ама само парцијално, она што е пред нас. Сега веќе имаме друга слика за Преспа. Овој благодат не е само за нас, туку за целиот регион. Туристичката сезона ја оценуваме како најдобра во последните години“, вели преспански угостител.

Откако армиски сили помогнаа во средувањето на преспанските плажи, сега локалната самоуправа е најповикана за одржување на чистотата во наредните сезони. Градоначалникот на Ресен, Михаило Волкановски, е оптимист дека во наредните години ќе има поголемо движење на туристите во Преспа.

„За наредната сезона планираме издавање на плажите под концесија. Исто така, ќе реализираме проект за урбанизација на просторот над плажите, со цел луѓето да инвестираат во Преспа. Ние ќе се обидеме да го поправиме она што досега е пропуштено од претходната локална власт“, рече Волкановски.

Се чувствува големо раздвижување во Преспа, и не само во крајбрежјето. Во завршна фаза е и патниот правец Макази - Маркова Нога, а напредува и изградбата на колекторскиот систем во населените места по должината на езерото.

„Владата интервенира во одредени делови од државата каде што долго време не се вложувало. Така е и со Преспа, а резултатите се видливи“, изјави министерот за одбрана, Зоран Коњановски. (А.Б.)


#
Статијата е прочитана 1805 пати.

Испрати коментар

Од: Komentator
Датум: 07.09.2010 12:51:42
Go sakam Ohrid ama Prespa za mene e najubavo mesto na svetot...Se sekavam Krani koga uste ne bese izgraden tamu "logoruvav" na divo a koga se otvori..sto da kazam ..prekrasen vozduh..sonce cel den voda topla...decata uzivaa ...i sega moite porasnati vnuci imaat najubavi spomeni od Krani ..za ubavoto letuvanje..ama za zal samo na fotografii..Potoa se se smeni zapusteni plazi .raskopan ne dovrsen bazen..ruiniran kamp...More Resencani...Gospod vi dal nesto najubavo na svetot a ne znaete da go koristite ..ezerska voda ja unistivte so pesticidi..od ne prodadeni jabolka ...zasukajte more rakavi za turizam....ako sam ne si pomognes tesko i Gospod da ti pomogne...!!
Од: ДимеБТ
Датум: 07.09.2010 13:04:01
Никогаш не е касно за преродување на нашите природни убавини. Сепак за се се бара добра и одмерена волја, како во случајов кога еден Министер со својот ресор дава добар пример, но што е со останатите фактори, дали приватниците чекаат се на тацна да им биде донесено и да се перчат после дека имало убава и бериќетна туристичка сезона. Зарем треба еден Министер да одвојува средства од државната каса за после да биде критикуван за злоупотреба на позицијата за ненаменско трошење на државните средства додека најмногу засегнатите (Угостителите) седат со скрстени раце и чекаат некој туристите да им ги донесе во капацитетите. Ова не се однесува само до Преспанскиот регион, нека се обиде некој да спореди нешто и од другите туристички центри, да не се чека секогаш од владата а кајмакот да го прибираат други. Сите знаеме и гледаме по светот како се привлекуваат туристи и во пустински терени со добро уредени и привлечни капацитети и песочни плажи. Кај нас угостителите само претруваат со цените...
Од: makedonce
Датум: 07.09.2010 13:06:24
bev pred 3 godini na prespansko ezero ,stenje konjsko sto da kazam rajsko neiskoristeno mesto...
Од: Aneta
Датум: 07.09.2010 13:41:27
Super! Megutoa, ugostitelite cekaa ARM da im gi iscisti plazite....zosto ne se ograniziraat sami toa da go napravat ako znaat deka toa e edna od preckite sto ne doagaat turisti! Izgradbata na patista e vo ramkite na drzavata ama citenjeto na trevi i gubre e nesto sto samite gragani (posebno ugostitelite) mozat da go napravat!!!
Од: Simo - Rotterdam
Датум: 07.09.2010 22:15:47
Ајј, зарем има автопат Битола - Ресен. не сум бил со децении таму, верувам уште е убаво како некогаш. Ама и дека автопат направиле - бравос...
Од: Boban
Датум: 08.09.2010 12:02:10
Prespa mi se dopaga zatoa sto e daleku od Ohrid i ohriganite.

Најди! во Утрински
Македонија
Манастирски туризам во прилепски Манастир
Наместо селски училишта, ќе никнат бараки
Штипскиот градоначалник обвинет за непотизам
Конечно, почна настава во Дреновец
Новинарите бараат подобар статус
Уништување боров четник
Наставниците предаваат од скрипти