Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Уништување боров четник

Министерството за земјоделство од воздух ќе ги уништува гасениците од боров четник. Авиотретирањето што почна вчера и ќе трае до 5 октомври стартува во шумското стопанство „Осогово“ од Крива Паланка. За почеток ќе бидат испрскани 2.000 хектари борова шума. Денеска ќе се прска боровата шума во локалитетите Паклиште - Глабочица, Петралица и Станча. Акцијата ќе продолжи во четврток, во Битолскиот регион, к��де што ќе се третираат 2.500 хектари борова шума во шумските стопанства „Кајмакчалан“ и во националниот парк „Пелистер“.(Д.Р.)


#
Статијата е прочитана 704 пати.

Испрати коментар

Од: Ljubotan -Trade Name!
Датум: 08.09.2010 02:23:26
Uste Tito gi Unististi Sumskite kozite ,Ama pak se vratia nazat ,eve sega gledam ce ko nistite Boroviot Cetnik,nisto ce go unistete Borot,a Cetnikot Nikogas!

Најди! во Утрински
Македонија
Манастирски туризам во прилепски Манастир
Преспа доживува туристичка ренесанса
Наместо селски училишта, ќе никнат бараки
Штипскиот градоначалник обвинет за непотизам
Конечно, почна настава во Дреновец
Новинарите бараат подобар статус
Наставниците предаваат од скрипти