Број 3377  вторник, 07 септември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Македонија

Конечно, почна настава во Дреновец

Гојко Ефтоски

ТЕТОВО - Конечно почна настава во новото основно училиште „Братство Миѓени“ во тетовската населба Дреновец. Вчера изутрина се огласи првото ѕвонче, а учениците од вишите одделенија се најдоа во матичнотo училиште. Вчера попладне во истите клупи во втора смена часови следеа и учениците од нижи��е одделенија.

Со ова се чини е ставен крај на неизвесноста кога ќе има настава во новоизграденото училиште кое официјално беше предадено во употреба точно пред една година. Настава не се изведуваше поради неопремени училници и кабинети, како и затоа што не беше примен нов кадар. Двете прашања и сега се половично решени. Опремени се 12 училници од вкупно 25, а наставници се прераспоредени од Централното училиште „Братство Миѓени“. Административни работници не се примени, а од технички персонал се вработени двајца кои се грижат за хигиената.

„Почнуваме со половина капацитет. Според нашиот распоред, овде ќе следат настава 540 основци кои досега патуваа во три училишта – ’Гоце Делев‘ и ’Лирија‘ во Тетово и ’Скендер-бег‘ во Порој. Наместо во една, работиме во две смени. Добивме согласност од Министерството за образование да почнеме со настава. Се надевам дека Министерството за образование и локалната самоуправа ќе најдат решение и за проблемот со техничкиот персонал. Училиштето нормално ќе профункционира до крајот на годината“, вели оптимистички директорот на ЦОУ „Братство Миѓени“, А��иф Цека.

Претседателот на МЗ „Дреновец“, Барај Кучи, е задоволен што успеале, конечно, да ги отворат вратите на новиот објект. „Децата повеќе нема да патуваат по пет и повеќе километри како што беше до неодамна“, коментира Кучи.

Во првата недела од новата учебна година стотина ученици и нивните родители, наместо на настава, доаѓаа во дворот на училиштето и протестираа.


#
Статијата е прочитана 553 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Македонија
Манастирски туризам во прилепски Манастир
Преспа доживува туристичка ренесанса
Наместо селски училишта, ќе никнат бараки
Штипскиот градоначалник обвинет за непотизам
Новинарите бараат подобар статус
Уништување боров четник
Наставниците предаваат од скрипти