Број 3034  сабота, 11 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Втора страница

Поглед

Заштита од паника

Јасмина Јовановска

Пандемискиот грип дојде и во Македонија. Не беше неочекуван. Прашање беше само денот кога тој ќе влезе во земјава, зашто ширењето на новиот грип, како што тврдат стручњаците, не може да се спречи ниту со затворање на границите. А токму патници, и тоа иселеници, ни го донесоа грипот. Првиот сомнителен случај само што ја пречекори границата, за изненадување здравствените власти веднаш реагираа, што е за поздравување. Ги активираа сите заштитни мерки, за кои со месеци се подготвуваа и ги ставија на хартија. На границите поставија засилена здравствена контрола, болниците ги ставија во состојба на подготвеност за работа во кризни состојби, а беа набавени и доволни количества антивирусни лекови.

Но, сите овие мерки, кои ги препорачува СЗО и се применуваат во светот, како да не беа доволни за нашите здравствени власти. Тие, малку посериозно си ја сфатија борбата и превентивата во случајот со новиот вирус. Веројатно тргнаа од поговорката „стравот го чува лозјето“, па подобро да се крене паника, отколку да се дозволи грипот да се шири. И паниката си го стори своето.

На секој случај со симптоми на грип, а за кој се знае дека допатувал од ризично подрачје, не му бега сместување во Инфективната клиника. И не е само тоа, туку секој од сомнителните случаи се лекува со антивирусна терапија, без разлика дали брзите тестови се позитивни или не. Така, препорачувале светските експерти. Па, „тамифлу“ примаа сите сомнителни случаи, иако засега има само три потврдени случаи на Х1Н1. А, терапија примаат и сите лица кои биле во контакт со заболените.

Излезе дека и паниката е добра превенција од новиот грип. Болеста засега е под контрола.

 


#
Статијата е прочитана 1307 пати.

Испрати коментар

Од: kolin
Датум: 13.07.2009 05:27:54
dali nekoj ja razbara namerata na novinarkata so ovoj text????ironizira, cinicen ili dobronameren e, jas ne znam..
Од: pacient
Датум: 13.07.2009 08:59:50
tekstot i namerata se jasni i bravo za novinarkata a koj ne go razbral neka odi ponatamu nemora vakvi glupavi komentari da praka. Bravo za zdravstvoto i merkite sto gi prevzemalo
Од: b79
Датум: 13.07.2009 10:10:40
Super e statijata, cisto informativna no optimisticna za graganite posebno za site so mali deca bidejki tie se najvaznite od se na svetot i nivnoto zdravje, nezni i krevki dusicki.
Од: Jovo
Датум: 13.07.2009 10:44:35
И јас си го поставив истото прашање , како предходниот кометер , која е целта на овој текст???? Да ја потикнуваме повеке паниката и да бидеме по безбедни или ???????

Најди! во Утрински
Втора страница
Карикатура
Дали ќе има иселенички бран кон ЕУ
Вербатим
Владата ја има моќта да ве одведе напред