Број 3086  вторник, 15 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Култура

Последен збор

Ристо Давчевски

1935-2009, писател

По тешко боледување, вчера во Скопје почина писателот Ристо Давчевски. Давчевски е роден во селото Долни Дисан, Тиквешко, на 6 март 1935 година. Студирал на Филозофскиот факултет, а на македонската литературна и културна јавност Давчевски и е познат како поет, раскажувач, романсиер, драмски автор и писател за деца. Работниот век го минал како уредник во Македонското радио, а зад себе остави голем број дела, како: „Дождовни капки“, „Далечна прошетка“, „Дремко и спанко“, „Бескрајна приказна“, „Волшебната сликовница“, „Собир на враните“, „Раните на љубовта“, „Старецот со дамкаво лице“, „Внукот на Итар Пејо“, „Мачори на панаѓур“, „Сонети за мама“, „Маршот на елените“, „Сказни за басново“, „101 басна“ и други. Давчевски е член на Друштвото на писателите на Македонија од 1971 година. (Н.П.)
#
Статијата е прочитана 252 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Кинетички скулптури во Отворено графичко студио
Кризна македонска музичка година
Конференција за децентрализација на културата
Ирена Ристиќ најдобар актер на фестивалот „Ристо Шишков“
Александар Стефаноски ќе настапи во миланска Скала
Изложба на Тони Шулајковски во Виница