Број 3086  вторник, 15 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Култура

Конференција за децентрализација на културата

Центарот за нови иницијативи во уметноста и културата „Локомотива“, во рамките на долгорочниот проект за децентрализирана соработка помеѓу регионот Долна Нормандија, Франција и Македонија, а како дел од проектната целина „Културна политика и културна размена“, денеска во 12,45 часот во просториите на „Мала станица“ ја реализира конференцијата на тема - „Децентрализација на културата во Република Македонија и Франција/Регион Долна Нормандија“.

На конференцијата ќе учествуваат градоначалници, претставници од јавните институции, советници, културни оператори, експерти за културна политика, претставници од министерствата за култура и локална самоуправа од Македонија и од Франција (Долна Нормандија), како и од регионалниот совет на Долна Нормандија.

Конференцијата ќе се одвива во две сесии: „Децентрализација во културата во Долна Нормандија и Македонија - улогата на културата и културна политика“ и „Партиципативните процеси на локално ниво и улога на културата во локалниот развој“.

Панелисти на сесиите се: Ален Лепарер, Александар Петрески, Арно Фонтен, Горан Петров, Изабел Лабиш-Митендорф, Јован Шурбановски, Клебер Архол, Клер Танги, Мари Кристин Офлак, Марк Потие, Мирјана Апостолова, Муса Џафери, Нада Пешева, Наташа Поплавска, Никола Гелевски, Раде Илиевски, Русе Арсов, Федерик Левеје, Сашо Богдановски. Модератори на сесијата се: Искра Гешоска и Биљана Тануровска-Ќулавковски, а проект координатор е Виолета Качакова.

Оваа конференција има за цел да информира за искуствата од процесот на децентрализацијата во културата во двете земји. Франција го воведува процесот на децентрализација во 60-те години од минатиот век, и искуствата од истиот процес се бројни. Македонија која го применува истиот модел на децентрализација во културата, процесот го започна од 2003 година со одлука на Владата за воспоставување на Мрежа на национални институции во полето на културата, со што започна процесот на децентрализација. (К.Р.)


#
Статијата е прочитана 199 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Ристо Давчевски
Кинетички скулптури во Отворено графичко студио
Кризна македонска музичка година
Ирена Ристиќ најдобар актер на фестивалот „Ристо Шишков“
Александар Стефаноски ќе настапи во миланска Скала
Изложба на Тони Шулајковски во Виница