Број 3086  вторник, 15 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Култура
Кинетички скулптури во Отворено графичко студио

„Пепертуум мобиле“ е првата изложба на кинетички скулптури во Македонија чиј автор е Дејан Спасовиќ, што ќе биде отворена вечерва, во 20 часот во Отворено графичко студио. На неа ќе бидат претставени „реди -мејд“ скулптури чиј појавен облик и состојба директно зависат од состојбата на набљудувачот. Скулптурите се проткаени со приказни и бледи сеќавања од човековото детство.

Во последните неколку години во фокусот на интерес на Спасовиќ кој дипломирал вајарство на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, се аудиовизуелните информации и интерактивните перформанси и скулптури. Член е и на неколку музички групи. (К.Б.)


#
Статијата е прочитана 164 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Култура
Ристо Давчевски
Кризна македонска музичка година
Конференција за децентрализација на културата
Ирена Ристиќ најдобар актер на фестивалот „Ристо Шишков“
Александар Стефаноски ќе настапи во миланска Скала
Изложба на Тони Шулајковски во Виница